Ez a bizottság részéről frontális támadást jelent a pekingi kormány és a kínai csúcstechnológiai konszernek ellen - írja az FTD . Egyben tükrözi azt a bizalmatlanságot, amelyet az Egyesült Államok táplál Kínával szemben, amelyet hatalomra törő tisztességtelen versenytársként értékel. A két kínai vállalatnak azt vetik a szemére, hogy az állami segítségnek köszönhetően piaci ár alatt tudják kínálni a termékeiket.
Ezen kívül úgy tekintenek rájuk, mint Peking meghosszabbított karjára. A Kínától való félelem a választási harc témája is. Barack Obama elnök és kihívója, Mitt Romney egymásra licitálnak Kína-ellenes retorikájukkal, és kereskedelmi szankciókkal fenyegetőznek. Washington 2008 óta tiltja a Huaweinek, hogy további cégeket vásároljon fel az Egyesült Államokban és minden jelentős közbeszerzésből kizárják riválisával, a ZTE-vel együtt.
„A dokumentum hatása korlátozott lesz, ha csak a telekommunikációs hálózati eszközöket említi majd, de ha a kézikészülékeket is, az már egy másik történet” – nyilatkozta a Reutersnek a Huang Leping, a Nomura elemzője.
A Huawei szóvivője, William Plummer visszautasította a bizottság állításait. Közleménye szerint az alaptalan sugalmazások nem veszik figyelembe a technikai és piaci realitásokat, amerikai állásokat fenyegetnek és semmi közük a nemzet biztonságának védelméhez. A ZTE még a meghallgatások idején közölte, hogy mélységesen nem ért egyet az állításokkal, melyek szerint a ZTE a kínai kormány befolyása alatt működne. A kínai külügy szóvivője arra kérte az Egyesült Államokat, hogy tegye félre az előítéleteit amikor a Huawei-jel és a ZTE-vel foglalkozik.
Csupán Európában tud a Huawei és a ZTE is továbbra is zavartalanul értékesíteni, ám ez is megváltozhat. Ugyanis a Cisco amerikai konszern a bizottsági jelentés után közzétette: felszámolja hosszú ideje tartó partnerségi megállapodását a ZTE-vel. A döntés hátterében az áll, hogy a ZTE állítólag az amerikai tilalmat megszegve IT berendezéseket értékesített Iránnak. A Cisco egyik volt menedzsere a Reutersnek elmondta: az együttműködés sikeres volt, hiszen a ZTE a helyi piacokon, így Kínában értékesítette a Cisco termékeit. De az új, közös projektek terve füstbe ment, a két vállalat összecsapott az amerikai piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.