Amióta a gyógyszertámogatás legfőbb szempontja az ár, egyre több a „fantomkészítmény” – állítják gyógyszeripari szakemberek. Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke egy mai rendezvényen az úgynevezett vaklicit intézményét hozta fel példának, amelynek során a gyártóknak úgy kell árcsökkentési ajánlatot tenniük, hogy nem látják a többiek tétjeit.
Ezzel ugyan az elmúlt három licit során 35, 20, majd 8 milliárdot spórolt a biztosító, ugyanakkor az is bekövetkezett, amit a régóta a piacon lévő nagy gyógyszercégek mint az eljárás veszélyét előre jeleztek. Mivel ugyanis a vaklicitnél minden egyes terápiás csoportban csak egyetlen termék maradhat „talpon”, előfordulhat, hogy olyan gyártónak kell biztosítania a teljes ellátást egy adott hatóanyagból, amelyik korábban csak a piac egy kicsi részét látta el, és nem számít jelentős gyártónak.
A közelmúltban egy ilyen cég nyerte meg az egyik vaklicitet, és nem is volt képes a saját készítményéből biztosítani a hazai betegek ellátásához szükséges gyógyszermennyiséget. Mint Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke fogalmazott, a cég „szaladt fűhöz-fához”, végül egy konkurens készítményét vásárolta meg, tette a saját gyógyszeres dobozába, és hozta forgalomba. Mégpedig a gyógyszerhatóság jóváhagyásával.
Az eset rávilágít arra, jelezte Ilku Lívia, hogy az egészségbiztosító árleszorító gyakorlata komolyan veszélyezteti ezeknek a betegeknek az ellátását. Különösen azért a 700-800 ezer betegét, akik olyan gyógyszeres terápiában részesülnek, amelyben az adott orvosság nem, vagy nagyon nehezen helyettesíthető más szerekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.