BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem nyit vidéki boltot az RS

A magasabb minőségű áruk forgalmazásában látja a menekülőutat az öt fővárosi egységgel dolgozó és az idén még veszteségre számító RS bútorlánc

Magasabb minőségű termékkel szélesíti kínálati palettáját az öt fővárosi egységgel rendelkező RS Bútor csoport. Amint Pólya Miklós, az RS Bútor alapító-tulajdonosa elmondta, üzleteik hagyományosan az alsó-középosztály számára kínálták az árut, manapság azonban a felső kategóriát is egyre nagyobb arányban tartják készleten, mert a cég vezetése szerint az emberek egyre inkább a minőségi terméket keresik.

"A hazai gyártók ki tudják elégíteni a legmagasabb minőségi elvárásokat is, csupán az a baj, hogy a még magyar tulajdonban maradt tőkeszegény vállalatoknak nem futja technológiafejlesztésre, így nem tudják elérni azt a méretgazdasági és hatékonysági szintet, hogy a külföldi, főként lengyel gyártók 30-50 százalékkal olcsóbb termékeivel fölvegyék a versenyt. Az RS nélkül a multik már teljesen uralnák a hazai bútorpiacot. A minden értékesítési helyszíntől megfosztott magyar gyártókat ma egyedül az RS képviseli" – jelentette ki Pólya Miklós, aki szerint a magyar bútorpiac 30-40 százalékkal szűkült a válság kezdete óta.

Az RS csoport a Pólya Miklós által létrehozott MBIK Zrt. közvetítésével áll kapcsolatban a gyárakkal. Amint a cégvezető mondja, az MBIK a magyar bútorgyártók árukészletét közvetíti az öt áruháznak, amelyek üzemeltető cégei közül kettő van a tulajdonában. Ezek egyike a 2010 decemberében alakult RS Kereskedőház Zrt., amely a másfél éve nyitott 12 ezer négyzetméteres budaörsi áruházat üzemelteti. A 12 ezer négyzetméter azonban túl nagynak bizonyult, így tavaly nyáron és az idei szeptemberben sikerült egy-egy társbérlőt betelepíteni, amelyek együttesen 3500 négyzetmétert foglalnak el.

Az RS csoport az idei évben akkora árbevételt ér el, mint a válság előtt, igaz, nem három, hanem öt áruházzal: a tavalyi 4,1 milliárd forint után a forgalom év végéig meghaladja a hatmilliárd forintot. A csoport ugyanakkor idén is veszteséges lesz, de keresik a lehetőséget a finanszírozásra. Amint Pólya Miklós lapunknak elmondta, 16 százalékos kamatra és a cég teljes vagyonának fedezete mellett kaptak volna hitelt készletfinanszírozásra, de azt öngyilkosság lett volna elfogadni. A cég eddig tartalékai terhére működött.

A Sárkány Centerben nyereséges az áruház az alacsony költségszintnek köszönhetően, de a Nagykőrősi úti például nem váltotta be a reményeket. Ráadásul az épület tulajdonosa csődbe ment, így most annak bankjával tárgyalnak a bérleti díj csökkentéséről. Ilyen körülmények között vidéki terjeszkedésre nem is gondol a cég.

Az RS Bútoráruház lényegében tőke nélkül, egy kultúrházból átalakított diszkont üzletben, kisbútorok és olcsó kárpitozott bútorok árusításával kezdte meg működését. A garázsokban dolgozó kisbútor gyártók, kárpitosok szintén ekkor kezdtek piacot keresni. A kilencvenes évek elején ez a stratégia annyira bejött, hogy az RS Diszkont hamarosan kicsinek bizonyult, és 1992-ben megnyílt az első áruház.

Magyar bútor multiknál

Az RS Bútor a kilencvenes évek közepétől már több mint százharminc magyar beszállítóval állt kapcsolatban és 90-95 százalékban magyar árut forgalmazott. A válság miatt azonban ez a szám száz alá esett. A csökkenő magyar gyártási kapacitás miatt ekkor számos magyar bútort forgalmazó üzlet bezárt. Pólya Miklós szerint a multinacionális bútoráruházak kínálatába csak a legnagyobb hazai gyártók termékei kerülhettek be, de a magyar bútor csak szórványosan, szinte a külföldi áru árkonkurenciájaként kaphatott helyet.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.