Az ingatlant tartják a jelenlegi helyzetben az egyik legkedvezőbb növekedési potenciállal bíró befektetési formának a magyarok – derül ki az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. felméréséből, amely a lakosság pénzügyi ismereteit és megtakarítási szokásait vizsgálta. „Az ingatlan most azért számít különösen vonzónak a lakosság körében, mert az emberek jó beszállási pontnak tartják a jelenlegi alacsony árszintet, amely a megítélésük szerint az elkövetkező években emelkedésnek indulhat” – mondja Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója.
Az alapkezelő első embere szerint az ingatlanpiac lassú fellendülése reális várakozásnak tűnik hosszabb távon, a kilátásokon pedig jelentősen javíthat a hitelkamatok általános csökkenése, illetve az államilag támogatott lakáshitelezés feltételeinek napokban bejelentett kedvező irányú változtatása is. A vezérigazgató középtávon a befektetési célú ingatlanok felértékelődését is várja, mindez pedig az ingatlanbefektetési alapok hozamemelkedésében is tükröződhet.
Minden részszegmensben találni pozitív jeleket e tekintetben: az irodapiacon minőségi szempontból egyértelműen kedvező irányú elmozdulás volt tapasztalható az idén, a logisztikai célú ingatlanok piacán az elmúlt hat hónapban már a növekedés jelei voltak érzékelhetők, míg az üzlethelyiségek esetében pedig megerősödött az igény a magasabb költségekkel járó, ugyanakkor biztosabb nyereségességet garantáló top bevásárlóközpontok iránt.
Az ingatlan, mint lehetséges befektetési forma népszerűségét az is magyarázza, hogy a megtakarítással rendelkezők döntési szempontjai között továbbra is a biztonság és a stabilitás az elsődleges. Amellett, hogy jó kilátásokkal bíró befektetési lehetőségnek tartják a magyarok az ingatlant, a felmérés szerint továbbra is sokan választanak előszeretettel olyan megtakarítási formát, amely akár többletköltségek árán is, de lehetővé teszi a befektetéseikhez való gyors hozzáférést. Az ingatlan önmagában kimondottan rugalmatlan eszköznek tekinthető e tekintetben. Az ingatlanokba való közvetlen befektetés korlátját jelenti továbbá, hogy sokak nem rendelkeznek kellő tőkével a tranzakcióhoz.
Tóth Balázs meglátása szerint a fentiek fényében a lakossági befektetők körében előtérbe kerülhetnek az ingatlanalapok is, hiszen egy olyan, a lakosság körében már kedvelt ingatlan alapú befektetési formáról van szó, amely az ingatlanvásárláshoz szükséges tőke töredékéből is bárki számára elérhető. Mindeközben alacsony kockázatú, stabil és várhatóan emelkedő hozamot garantáló befektetési termékről van szó, amely bár hosszú távra szól, nyílt végű ingatlanalap esetében a megtakarításhoz való menet közbeni hozzáférés is lehetséges. Támogathatja a folyamatot, hogy az ingatlanalapok befektetési jegyeit az ugyancsak a hosszú távú megtakarítást fókuszba helyező Tartós Befektetési Számlán, illetve Nyugdíj Előtakarékossági Számlán is el lehet helyezni, ami által adókedvezményben részesülhet a befektető.
Az erősödő lakossági befektetői érdeklődés első jeleit már a felmérés is kimutatja. Az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. ugyanis azt is vizsgálta, hogy a különböző befektetésekkel rendelkezők mennyire szívesen választanák újra az adott befektetési formát, vagy növelnék a benne megtakarított összeget. E tekintetben pedig a befektetési alapok az igen előkelő negyedik helyen végeztek a felsorolt mintegy húsz megtakarítási forma közül. „Mindez azt jelenti, hogy a befektetési alapokkal, így többek között az ingatlanalapokkal is elégedettek a befektetők” – véli Tóth Balázs.
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.