A tavalyi pályázatokon a dokumentumfilmekre 300 millió forint jutott, 120 millióból készülhettek az animációs filmek, és 225 milliós támogatási összeggel számolhattak az ismeretterjesztő filmesek. Az idei támogatási terv elkészítésekor figyelembe vették az előző évi tapasztalatok mellett a bírálóbizottságok javaslatait, valamint a médiaszolgáltatók és a szakma részéről fennálló igényeket is. Úgy tudjuk, hogy a pályázatok elbírálása során továbbra sem az a szempont fog érvényesülni, hogy viszonylag sokan kapjanak kevés pénzt, hanem éppen fordítva: kevesebben, de többet. Arra ugyanis kevés a pénz, hogy olyan filmeket is támogassanak, amiket végül szinte senki nem néz meg. „A szakmának alkalmazkodnia kell a változásokhoz és a piachoz is, el kell jutni külföldre. Nem a tévék üres műsoridejét akarjuk kitölteni” – fogalmazott korábban Vitézy László, a pályázatokat elbíráló szakmai bizottság elnöke.
Újdonság, hogy a pályázati módosítások már elektronikusan is benyújthatóak, amivel időt és költséget takaríthatnak meg a pályázók. Jelentős mértékben csökkentek a pályázati díjak, igazodva a pályázók gazdasági teherviselő képességéhez, valamint bővült a támogatási célok köre, tematikája, azaz új műfajok jelentek meg a pályázatokon.
Rezsiköltségekre, műszaki fejlesztésekre és magazinműsorok gyártására összességében 1,2 milliárd forintnyi pályázati támogatás áll rendelkezésre. Konkrétan a rezsipályázat keretösszege 2013-ban közel 15 százalékkal nő, így idén már 400 millió forintra lehet pályázni. Idén összesen 110 millió forinttal számolhatnak azok, akik a műszaki működést biztosító pályázaton indulnak. A helyi és körzeti közösségi rádiók magazinműsorainak gyártását támogató pályázat keretösszege pedig 10 százalékkal nő, idén már 720 millió forint.
A magyar vonatkozású események azonnali, helyszíni forgatási munkálatainak támogatására hirdette meg a tanács az Escher Károly pályázatot 20 millió forintos keretösszeggel. Ennek köszönhetően a nem tervezett, váratlanul bekövetkező eseményeket megörökíteni kívánó filmesek akár 8 nap alatt is finanszírozáshoz juthatnak, ami a mai magyar pályáztatási rendszerben jelenleg a leggyorsabb eljárást teszi lehetővé.
Megtérülnek a filmes adóforintok
A filmes produkciók 20 százalékos adókedvezményének bevezetése némileg beindította és felgyorsította a filmes fejlődést az országban az elmúlt öt évben. Egy befektetett adóforint a szakma szerint legalább hat forintot termel ebben az ágazatban. A stúdióknak, de az országnak is elemi érdeke, hogy minél több film forogjon. Összehasonlításként: a következő öt évben 285 millió fonttal (közel 105 milliárd forinttal) támogatják Nagy-Britannia filmiparát a nemzeti lottóbevételekből. A Médiatanács 2,5 milliárd forint támogatást osztott szét tavaly. A nem egész estés filmek támogatására 2012-ben közel egymilliárdot forintot szántak, ezeken a pályázatokon az ismeretterjesztő-, dokumentum-, animációs filmek, tévéjátékok, kisjátékfilmek, forgatókönyvek és online közszolgálati tartalmak készítésére lehetett pályázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.