„2012 ellentmondásos év volt a hazai mezőgazdaságban. A nyári hőséghullám és a csapadékhiány rendkívül komoly károkat okozott a növénytermesztőknek, amelynek hatásai más ágazatokban is megmutatkoztak. Az időjárás miatt csökkenő volument azonban némileg ellensúlyozni tudta a növényi termékek globálisan megugró árszintje” – értékelte lapunknak a tavalyi évet Feldman Zsolt. A Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára hozzátette: „mindez természetesen az állattenyésztők problémáit nem oldotta, hanem éppen ellenkezőleg: tovább súlyosbította. Ezért körükben az év második felében komoly feszültséget jelentett a takarmányárak rendkívüli drágulása, amely elsősorban augusztustól vált kifejezetté.”
Az idei év egyelőre egészen másnak tűnik a helyettes államtitkár szerint. „2013 sokkal jobban indul, mint a tavalyi év, hiszen a 2012-es év elején jellemző problémák közül egyelőre egy sem jelentkezett. A talaj vízháztartása alapvetően jónak mondható, és megúsztuk a tavaly februárban jelentkező rendkívüli hideget is. Az egy éve komoly fejtörést okozó gondokból tehát egyelőre egy sem tapasztalható.”
Feldman Zsolt hozzátette: „az elmúlt év is azt bizonyította ugyanakkor, hogy új megközelítésre volt szükség a kockázatkezelés területén. Ezt több irányból érdemes megközelíteni. Mára egyértelművé vált, hogy szükség van a vízügyben egy stratégiára, vagy legalábbis cselekvési tervre, amely képes a belvíz jelentette kockázatokat még idejében mérsékelni, vagy esetenként megelőzni” – fogalmazott a helyettes államtitkár, aki szerint a különböző károk megtörténte utáni kockázatkezelés is új rendszert kívánt. „Ennek megújítása a közelmúltban lezajlott, ezzel is megpróbáljuk mérsékelni a mezőgazdaságban előforduló kár nagyságát. Ehhez persze mindig hozzá kell tenni, hogy amit a termelő meg tud tenni a károk ellen idejében, azt kötelessége megtenni” – fogalmazott Feldman Zsolt.
Fontos változás a helyettes államtitkár szerint, hogy 2014-től átalakul az Európai Unió által biztosított támogatások rendszere. „Ennek optimális felhasználása kiemelt jelentőséggel bír. Ezen a téren a termeléshez kötött támogatások, a fiatal gazdákat érintő programok és az egyéb célzott támogatások rendszerével igyekszünk a területalapú támogatások kissé egyoldalúan támogató hatását némileg mérsékelni. Ehhez pedig a vidékfejlesztési források hatékony és célzott elosztásának kell társulnia” – jelentette ki Feldman Zsolt.
A helyettes államtitkár fontosnak tartotta hangsúlyozni a már futó kérődző szerkezetátalakítási programot is. „Erre több mint 12 milliárd forint áll rendelkezésre, amely komoly ösztönző. Ehhez hasonlóan pedig támogatásra szorul az elmúlt húsz évben leépült sertés-infrastruktúra is. Vagyis a jövedelemkiegészítő támogatásokat az infrastruktúrát újjáépítő célzott támogatások egészítik ki.”
Feldman Zsolt szólt a nagy figyelmet kapott földtörvényről is, amely a koncepció és a tervezet első megjelenése óta több módosuláson ment át. „A tervezet benyújtása óta az alapelvek, így a családi gazdaságok preferálása, valamint a földspekuláció háttérbe szorítása nem változott, és nem is fog változni” – szögezte le a helyettes államtitkár, aki ugyanakkor hozzátette: „a jogszabály kialakítását kísérő tárgyalások során azonban sikerült olyan sajátos, és fontos szempontokat is érvényre juttatni, mint például az állattenyésztés, amely kiemelt szerepet játszhat majd. Bízom benne, hogy az országgyűlés tavaszi ülésszakán elfogadja a földtörvényt” – jelentette ki Feldman Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.