BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Besegít a kormány a termálvíz hasznosítóinak

SZABÁLYOZÁS A kormány 2015. június 30-ról 2025-ig meghosszabbította azt a határidőt, amikortól a mezőgazdasági termelőknek vissza kell sajtolniuk a földbe az onnan energetikai hasznosításra kinyert termálvizet. A javaslatot az Országgyűlés elé terjesztik.

A víz visszatáplálására a környezet megóvása miatt van szükség, ezért ezt a szabályozás 2004-ben kötelezővé is tette. Ám ennek megvalósítása olyan mértékű többletterhet rótt az érintett társaságokra, ami a magyar geotermikus energiahasznosítás súlyos meggyengüléséhez vezetett, a kertészeti termelésben a geotermikus energiahasznosításban érintett felhasználók többségének ellehetetlenülését és az ágazat versenyhátrányát okozta. Éppen ezért 2012 nyarán az Országgyűlés átmeneti megoldásként, a vízgazdálkodásról szóló törvény módosításával 2015. június 30-ig felfüggesztette a mezőgazdasági termelők kötelezettségét, emlékeztetett bejelentésében Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Most azonban szükségesnek mutatkozott a határidő újabb kitolása, az energiaigényes mezőgazdasági termelésen belül is legfőképp a fóliás és az üvegházi friss zöldség- és gyümölcskínálatról gondoskodó kertészet került nehéz helyzetbe. Az ágazatban az energiaárak jelentősen meghatározzák a fóliás és az üvegházi kertészeti termesztés gazdaságos fenntartását, piaci bővítésének lehetőségét. Az üvegházi és fóliás zöldség-gyümölcs termelés nem kifizetődő a hagyományos energiahordozók ára miatt, viszont kedvező földrajzi adottságai miatt a rendelkezésünkre álló geotermikus termálenergia felhasználásával biztosítható a kertészetek gazdaságos működése. Ez több ezer munkahely megtartását jelenti, s a megújulóalapú energia felhasználásán át számos környezeti előnyt ígér.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.