Az aszály miatt a mezőgazdaság termelési volumene jelentősen csökkent 2012-ben, a tavalyi „árrali” azonban komoly mértékben hozzájárult ahhoz, hogy javítsa a növénytermesztők teljesítményét – jelentette ki Feldman Zsolt a Világgazdaság agrárkonferenciáján. A Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: a mezőgazdaságot tekintve a külgazdasági aktívum tavaly minden várakozást felülmúlt. A hazai mezőgazdasági kivitel 83 százaléka az EU országaiba irányul. Megoldandó feladatnak nevezte, hogy az importban nagy arányt tesznek ki a feldolgozott élelmiszerek, és kevéssé képviseltetik magukat az alapanyagok, míg az exportban ez fordítva van.
A kormányzat céljai közt Feldman a hazai élelmiszertermékek arányának 80 százalékra történő emelését, az exportteljesítmény 10 milliárd euróra növelését jelölte meg, utóbbiban 70 százalékra emelve a kész és félkész termékek arányát. Ennek érdekében a feldolgozóipart és a munkaintenzív ágazatokat, így például a kertészetet említette a helyettes államtitkár, mondván: a szóba jöhető erőforrások jelentős részét erre kell fordítani.
Több ponton vitatta az elhangzott állításokat Raskó György. Az agrárközgazdász kifejtette: Dél-Amerika kezdi elfoglalni a világ mezőgazdasági termelésében a vezető szerepet, az EU agráriuma mind a termelés, mind a kutatás-fejlesztés terén marginalizálódik. A pozícióvesztés minden mutató szintjén tetten érhető – derült ki a Raskó által elővezetett számokból. Az elmúlt két évtizedben az EU élelmiszerexportja zsugorodott az Egyesült Államok, valamint Brazília és bArgentína javára. Dél-Amerika ráadásul támogatás nélkül éri el kiemelkedő eredményeit – hangsúlyozta Raskó.
Az EU támogatási rendszere rugalmatlan és kevéssé logikus – derült ki Raskó György előadásából, míg az USA támogatása döntően élelmiszersegélyezésből áll, a direkt kifizetések csupán 13 százalékot tesznek ki. Raskó szerint ráadásul Magyarország az uniós csatlakozás adta lehetőségeket sem tudta kihasználni, szemben a velünk egy időben taggá vált többi kelet-európai országgal, amelyek eredményeiben jól tükröződik az unió hatása. Magyarország úgy nem tudott előre lépni, hogy az agrártermék ára megduplázódott az elmúlt években, az ország pedig több mint 3500 milliárd forint támogatást kapott agrárcélokra.
Balogh Csaba
"Fejlesztések
Nincsenek rossz tapasztalataink a partnereinkkel kapcsolatban – jelentette ki előadásában Balogh Csaba, a KITE Zrt. elnöke. Hozzátette: a cég külső kapcsolatai elsősorban nem a gazdaságok méretétől, tevékenységétől, vagy elhelyezkedésétől függnek, hanem a gazdálkodók személyétől. Az elnök szerint a mezőgazdaság fejlődésében kulcsszerepet töltenek be a technológiai fejlesztések, amelyek hiányában az elmúlt évek „elvesztegetett esztendők” voltak. A vállalat elnöke szerint nem a támogatásoknak kellene dominálni."
Kovács Viktor
"Lehetőségek
Van hitel, és vannak a magyar piacon olyan pénzintézetek, amelyek hajlandóak finanszírozni a mezőgazdaságban működő vállalkozásokat. A Budapest Bank is ilyen – mondta el az agrárhitelezés témájában tartott kerekasztal-beszélgetésen Kovács Viktor, a pénzintézet vállalati üzletágának hitelezést és értékesítést támogató vezetője. Kiemelte: bizonyítja ezt, hogy az elmúlt években hitelállományuk folyamatosan nőtt, évente 10 százalékot meghaladó mértékben. Kovács Viktor szerint a jövő ezen a téren is a jól működő integrációké."
Bárány László
"Újraépíteni
A baromfiágazat az egyetlen a hazai élelmiszertermelésben, amelynek sikerült egyben maradnia a rendszerváltás után. Fő értéke emellett, hogy túlnyomó többségben magyar tulajdonú, az egyik leginkább integrált tevékenység, és tízezreknek ad munkát közvetlenül – mondta el előadásában Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnökségi tagja. Mára az ágazat nem termel jövedelmet, nem versenyképes, erőtartalékait felemésztette az utóbbi 6-7 év, ám kormányzati segítséggel még lehetősége van az ágazatnak a fejlődésre."
Németh Imre
"Ideológiai harc
Pesszimista vagyok a magyar mezőgazdaságot illetően, csodafegyverről szó sincs – utalt a konferencia címére Németh Imre. A Medgyessy-kormány agrárminisztere kifejtette: a politika óriási károkat tett a rendszerváltás óta. Ideológiák mentén folyik a harc, eközben pedig elfelejtjük a világ tendenciáit. Hozzátette: „óriási problémának látom, hogy húsz éve nem tudunk közmegegyezésre jutni a mezőgazdaságot illetően, váltogatjuk az eszközöket, és a pénzeket, korábban hasznos kezdeményezéseket szüntetünk meg."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.