Támogatás Új támogatási programot javasol az Európai Parlament az uniós tejkvóta 2015-ös megszüntetésének ellensúlyozására. Az EP nemrégiben ismertetett javaslatában azt indítványozza, hogy a tejkvóta megszüntetésével potenciálisan együtt járó „súlyos krízist” egy új támogatási programmal tompítsák. Ennek értelmében három hónapig támogatást kaphatnának azok a termelők, akik önként vállalják, hogy kapacitásukat legalább 5 százalékkal visszafogják.
„Jelentős rákészülés esetén látom annak a lehetőségét, hogy Magyarország jobban átvészeli a tejkvóta kivezetését, mint más tagállamok, így például Szlovákia, Románia és Horvátország” – mondta el a Világgazdaságnak Lukács László. A Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója kifejtette: „ha az a kérdés, hogy ki tud költséghatékonyan termelni, Magyarország nincs rossz pozícióban. Ugyanakkor a profi tejfeldolgozással rendelkező országokkal, így Franciaországgal és Hollandiával szemben a magyar ágazat kitettsége nagy, azért is, mert az EU tejpiaca ma már nem csupán jogi értelemben, hanem ténylegesen is egységes piac.”
Az EP javaslatával kapcsolatban hozzátette: a részletek még nem ismertek, de a kvóta kivezetése valószínűleg 2-3 évig tartó megváltozott helyzetet eredményez majd a piacon, így a háromhavi támogatás nem lenne elegendő a helyzet kezelésére.
„Magyarország a kvótának a 70 százalékát használja ki, más országokban azonban a kvóta korlátozza a nagyobb termelést, várható tehát, hogy a holland, német, dán, és lengyel termelés jelentősen megnő 2015-től” – nyilatkozta lapunknak Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: ezekben az országokban ma kvótát vásárolnak a termelők. A rendszer megszűnésével ezt az összeget fejlesztésekre fordíthatják, vagyis többlettermelésük fajlagos költsége csökkeni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.