Horváth hozzátette: a nemzetgazdasági tárca a javaslat lényegével egyetért. A miniszteri biztos kifejtette: a Vidékfejlesztési Minisztérium javaslata szerint a TEÁOR-számokkal jól lehatárolt, a sertéságazathoz kapcsolódó termékköröknél tervezik bevezetni az ötszázalékos áfakulcsot, így nem csupán az élősertés és a félsertés, de különböző takarmányok és például a szójadara esetében.
A lépésre az után kerül sor, hogy Brüsszel vétója miatt nem léphetett életbe április elsejétől a fordított adózás az élősertés, a félsertés és a takarmányok esetében. Az Európai Bizottság március 19-én megjelent közleményében amiatt utasította el a kérelmet, mert – áll az indoklásban – Magyarország nem tett lépéseket a gabonaféléknél tavaly nyáron megtett hasonló lépés óta a csalók fokozottabb ellenőrzésére.
A miniszteri biztos szerint a költségvetésben jelentős kiesést a 27 százalékos áfa öt százalékra mérséklése nem okoz, miközben a minimális áfa kifehéríti az ágazatot, kiszűri az áfát jogosulatlanul visszaigénylőket. Az új adókulcs szerinte növeli a hazai sertéstermelők versenyképességét.
„Minimális tisztulást persze hozna, ha az 5 százalékos áfakategóriába sorolnák az érintett termékeket, ám ha a termékpálya egészére nem terjed ki az intézkedés, akkor hiába reménykedünk a feketegazdaság visszaszorulásában” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Éder Tamás. A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke kifejtette: „a feldolgozás folyamatában éppen a félsertés után következő stációk, így a húsrészek, húskészítmények esetében a legnagyobb a feketeáru aránya, az áfacsalás tehát döntően ezeknél a termékeknél keletkezik. Ha ezek a termékek nem kerülnének be a kedvezményes körbe, a lépéstől várt tisztulás nem fog megvalósulni.” Éder szerint így sem lenne teljesen hatástalan a tárca terve, hiszen a tenyésztők és a vágóhidak közti tranzakciók esetében már nem érné meg tömegesen csalni.
„A sertéságazaton biztosan segítene egy ilyen intézkedés, amíg azonban Magyarországgal szemben nem szűnik meg a túlzottdeficit-eljárás, az áfa ilyen csökkentésének realitása minimális” – mondta lapunknak Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette: „ha megszűnne az eljárás, akkor komoly esélye lenne az áfacsökkentésnek. Ebben az esetben azonban nem 5, hanem hozzávetőleg 12 százalékos kulccsal adóznának ezek a termékek, ez a szint jó kompromisszumot jelentene a gazdaság több szereplőjének, és a lakosságnak is” – fogalmazott Raskó, aki szerint a forgalmiadó-csökkentés támogatható és pozitív lépés lenne az ágazat szempontjából.
A gabonánál működött
Az Észak-Alföldi régiókban lévő két határátkelőhelyen, Ártándon és Csengersimán a gabonaszállítmány forgalom 69,94 százalékkal esett vissza júliusban, áruokmány szerinti mennyiséget tekintve ez a csökkenés pedig 70,76 százalékosos volt – áll egy a NAV Észak-alföldi Regionális Főigazgatósága által 2012 szeptemberében készített jelentésben. Az 50 ezer forintos tonnánkénti árakat alapul véve a két ponton 1 milliárd forintos forgalomcsökkenés következett be, mivel „a korábbi év gyanús kiszállítói, vásárlói szinte kivétel nélkül eltűntek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.