A napilap úgy értesült, hogy eddig csupán három-négy cég kérte az előírásoknak megfelelő pénztárgépek engedélyezését a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (MKEH). Becslések szerint az országban mintegy 200 ezer berendezést kell lecserélni, így nemhogy az áprilisról május 1-jére tolt átállási határidő bizonyult teljességgel tarthatatlannak, de az is kizárt, hogy a június 30-án lejáró türelmi idő végéig is ennyi gépet legyártsanak, illetve üzembe helyezzenek. A türelmi idő végéig a NAV nem bünteti a hagyományos pénztárgépek használatát, az elektronikus naplóval rendelkező kasszák pedig az év végéig üzemelhetnek.
"Gyors hivatali eljárásra számítok, május közepére kiadhatják az engedélyeket, s néhány héten belül a gyártás is elindulhat. Az viszont biztos, hogy június 30-ig nem lehet az összes gépet lecserélni, ez több hónapot vehet igénybe" - fejtette ki a napilapnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Hozzátette, hogy éles a verseny a forgalmazók között, amelyeknek többnyire már megvan a gyártó partnere is. Sőt olyan vállalat is akad, amelyik előre legyártatta a pénztárgépek alkatrészeit, részegységeit.
A főtitkár utalt arra, hogy egy, a NAV-val összeköttetést teremtő pénztárgép átlagosan 100-150 ezer forintba kerül. Az persze nagy kérdés, hogy a kereskedők közül hányan nem tudják majd állni az új pénztárgép számláját. Az állam ugyan 5 berendezésig és 500 millió forintos éves forgalomig gépenként 50 ezer forintos támogatást ígért, de ezt a főtitkár nagyon kevésnek tartja. Szerinte az államnak a legolcsóbb kategóriába tartozó gépek árát teljes egészében át kellene vállalnia a mikrovállalkozásoktól.
A kormány 2013-ban 95 milliárd forintos többletbevétellel számolt a NAV adatbázisába bekötött pénztárgépprogramból, pontosabban a feketegazdaság szürkülésétől - olvasható a Népszavában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.