A magyar állam száz százalékos tulajdonában álló Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. 2011-ben jött létre azzal a céllal, hogy a 14 milliárd forintos uniós kerettel (85 százalékban közösségi, 15 százalékban hazai támogatással) rendelkező SZTA forrásait kockázati tőkeprogramon keresztül a kkv-k finanszírozására fordítsa.
Elsőként Magyarországon indult el ilyen program az EU-n belül, illetve elsőként kapott arra lehetőséget, hogy a 200 ezer eurós (de minimis szerinti) értékhatáron túl jóval nagyobb, 750 ezer eurós tőkebevonást hajtson végre az SZTA egy adott befektetésekre vonatkozóan – emelte ki Csepreghy Nándor, az NFM fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára azon a sajtótájékoztatón, amely a hazai kkv-k számára kibővülő kockázati tőkeprogram lehetőségeit mutatta be.
Bár a Jeremie alapok is EU-forrást helyeznek ki kockázati tőkeprogram keretében, azonban ezek alapvetően innovatív cégekbe fektetnek be, míg az SZTA a hagyományos iparágakban átlagosan jobban teljesítő cégekbe invesztál. Csuhaj V. Imre, az SZTA elnök-vezérigazgatója kiemelte: már az SZTA indulásakor látni lehetett, hogy a ’de minimis’-en túlmutató befektetési volumen iránt is mutatkozik igény a hagyományos iparágakban sikeresen működő vállalkozások részéről.
Az SZTA a Brüsszeltől kapott felhatalmazás alapján három új tőkebefektetési konstrukciót hirdet meg. A visszatérítendő tőkeforráshoz a már legalább két éve működő, legfeljebb kétmilliárd forintos árbevételű kkv-k juthatnak hozzá.
Lapunk kérdésére Csuhaj V. Imre elmondta: az SZTA 14 milliárd forintos (a hét magyarországi régió egyenként 2-2 milliárdot kap) keretéből eddig 1,2-1,3 milliárdot helyeztek ki 17 realizált befektetés révén. A befektetési döntéssel elkötelezett keret pedig 3,6 milliárdot tesz ki. Tervek szerint a kihelyezett állomány értéke az év végére 4 milliárd fölé emelkedik. A forrás 2015 végéig hívható le, addig a tervek szerint mintegy 100 kkv-ban szerezne részesedést az SZTA.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.