BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarországra is juthat az izraeli gázból

Akár Magyarországra is juthat a közelmúltban felfedezett izraeli gázlelőhely gázából, a közelebbi együttműködési célok között azonban inkább a vízügyi, a nukleáris ipari és a megújuló alapú energiatermelés szerepel

Nemrég Magyarországon tárgyalt Szilvan Salom izraeli energia- és vízügyi miniszter, aki a Budapesten rendezett Zsidó Világkongresszuson Izraelt képviselte. Találkozott Martonyi János külügyminiszterrel is, aki a megbeszélések után hangsúlyozta, hogy „elégedettek vagyunk az izraeli befektetők magyarországi aktivitásával, és nyitottak vagyunk az újabbakra is.” Szilvan Salom szintén jelezte, hogy kormánya kész a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésére gazdasági, kulturális és egyéb területeken.

A tárgyalások után Izrael budapesti nagykövete, Ilan Mor munkaebédet rendezett, amelyen ő és a miniszter is válaszolt a sajtó képviselőinek - túlnyomórészt politikai tárgyú - kérdéseire. A Világgazdaság azonban arra volt kíváncsi, milyen, a szakterületét érintő megbeszéléseket folytatott a miniszter Magyarországon. Kérdésünkre Szilvan Salom elmondta, hogy az energetika és a vízügy területen együttműködési lehetőségekről egyeztetett az érintett miniszterekkel. Megállapították, hogy közös projektek keretében lehetne megosztani a tapasztalatokat. Meghívására magyar tárgyalópartnere jelezte, hogy üzletemberekkel és lehetséges befektetőkkel érkezik majd Izraelbe.

Szilvan Shalom emlékeztette lapunkat, hogy országa a közelmúltban az elmúlt 20 év talán legnagyobb földgáztalálatát jelenthette be. A feltárt mennyiség jóval több energiahordozót ígér Izrael igényeinél. E gáznak így szerepe lehet annak a problémának a megoldásában is, amellyel Magyarország került szembe azzal, hogy az orosz gáz vevői közül az egyik legmagasabb árat fizeti a gázért, s ami miatt beszerzési alternatívákat keres. (Ez a magas ár szerencsére már nem igaz - szerk.) Tárgyalásain szóba került a nukleáris és a megújuló alapú energiatermelés (nap és szél) területén történő együttműködések indítása is.

Az említett, hatalmas gáztalálat az első becslések szerint 80-100 milliárd köbméter gázt jelent, az érintett gázmező kincsét eredetileg 56 milliárd köbméternyinek vélték.

Szerény árucsere-forgalom

Magyarország izraeli exportja az elmúlt kilenc évben több mint a kétszeresére nőtt, ezzel együtt tavaly is mindössze 78,3 milliárd forintot tett ki. Behozatalunk a KSH szerint a bő kétszeresére, 38 milliárd fölé nőtt.

A Magyarország számára pozitív szaldón belül az energiaipari terméket eladása tavaly a jelképesnek is mondható 900 millió, vásárlása pedig 13 millió forintot tette ki. A szerény számok nem kedvezőtlenek annak ismeretében, hogy mindkét ország nettó energiaimportőr, s hogy a köztük lévő földrajzi távolságnak is szerepe van a gazdasági kapcsolatok optimalizálásában.

A Magyarország számára pozitív szaldón belül az energiaipari terméket eladása tavaly a jelképesnek is mondható 900 millió, vásárlása pedig 13 millió forintot tette ki. A szerény számok nem kedvezőtlenek annak ismeretében, hogy mindkét ország nettó energiaimportőr, s hogy a köztük lévő földrajzi távolságnak is szerepe van a gazdasági kapcsolatok optimalizálásában. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.