Az felnőttek nagyjából 1, a gyermekek 7 százaléka allergiás valamilyen élelmiszerre, ami azt jelenti, hogy bármilyen kis mennyiséget fogyaszt is el, mondjuk a dióból, mogyoróból, eperből, az azonnal heves reakciókat vált ki nála. Az ételallergia az immunrendszer túlzott reakciója, az ételintolerancia inkább az emésztőrendszer jelzése – mondja a Magyar Preventív Gasztroenterológiai Társaság (MAPPET) vezetőségi tagja.
Novák János, a gyulai Pándy Kálmán Kórház III. számú belgyógyászatának osztályvezető főorvosa rámutat: az ételintolerancia gyakoribb is, szinte nincs olyan ember, akinek a szervezete élete során legalább egyszer ne tolerálna rosszul valamely elfogyasztott élelmiszert. A szakember szerint az alapanyagok vegyszeres és egyéb kezelése, a tartósítók és ízfokozók biztosan szerepet játszanak abban, hogy az utóbbi években-évtizedekben mind többek lesznek érzékenyek bizonyos élelmiszerekre.
Az ételintolerancia lényege, hogy egyes ételek egyes emberek emésztőrendszerében nem kívánt reakciókat váltanak ki, mert a szervezet ellenanyagokat termel. Az ételintolerancia alattomos betegség: a tünetek erőssége függ az elfogyasztott ételtípus mennyiségétől is, a panaszok pedig csak órákkal vagy egy-két nappal később alakulnak ki. Ezért nehéz a mindennapokban az ok-okozati összefüggést felismerni. Különösen, hogy a panaszok megjelenéséig akár többször is ehetünk, sokszor nem is gondolunk arra, hogy az adott tünetek hátterében valamelyik alapanyag állhat. Gyomor- és bélpanaszokon túl sok más problémát is okozhat, a fejfájástól a hajhulláson át a bőrtünetekig. Sok olyan panasz létezik, amely mögött nincs szervi elváltozás, de megkeseríti az ember életét: puffadás, székelési gondok, hasmenés vagy székrekedés, gyomorfájdalom vagy épp hajhullás, pattanásos bőr, gyerekeknél koncentrációhiány, étvágytalanság is lehet a jelzője annak, ha valaki ebben szenved. Pedig egy vérvizsgálattal kimutatható, és gyógyszer nélkül orvosolható is a betegség – húzza alá Novák János.
Akinek nem szűnő emésztési problémái vannak vagy gyanú merül fel, hogy más jellegű panaszai mögött valamely élelmiszerrel szembeni érzékenység állhat, először mindenképp azt kell kivizsgálni, nincs-e valamilyen szervi betegség vagy elváltozás, esetleg allergia a háttérben. Csak ezután következhet az ételintolerancia felderítése, vagyis a vérvizsgálat. Ennek során egy több mint kétszáz elemből (gabonák, zöldségek, gyümölcsök, húsok, fűszerek) álló lista készül, feltüntetve az egyes ételtípusokra adott ellenanyag-reakciót, és ez a lajstrom szolgál útmutatóul a személyre szabott diéta összeállításához.
A MAPPET által készített, több száz hazai ételintolerancia vizsgálat tapasztalatát összefoglaló beszámoló tanúsága szerint a tej-és tojásfehérje, a tojássárgája, egyes gabonafélék és olajos magvak okoznak a leggyakrabban emésztési vagy más jellegű panaszokat. De egyedi esetek is előfordulnak, hogy olyan fűszerek (például a fahéj) váltanak ki gyötrő emésztési gondokat, amelyekre sosem gondoltunk volna.
Ha valamely élelmiszerrel szembeni beigazolódik az intolerancia, a páciensnek azt javasolják, hogy iktassa ki a „bűnöst” az étrendjéből. A kezelés nem igényel gyógyszert. Diétával egy-két hónap leforgása alatt elmúlhatnak az akár évek óta fennálló gyötrő panaszok is – hangsúlyozza a főorvos. Hozzáteszi: a beteg-együttműködés itt az átlagosnál is nehezebb, de eredmény csak akkor érhető el, ha a beteg betartja a játékszabályokat, akkor viszont nagyon gyorsan megszűnhetnek akár évek óta tartó panaszok is. Erőt adhat a betegeknek ezen felül az is, hogy az érzékenységet okozó élelmiszerről nem szükséges örök időkre lemondani (mint az allergiásoknak), mert egy idő után ugyan kisebb dózisban, de ismét lehet fogyasztani a korábban bajt okoztó ételeket.
Még a kutyák sem bírnak mindent
Ahogy az emberek, a házi kedvencek is lehetnek érzékenyek vagy akár allergiások is egyes élelmiszerekre. A kutyáknál a leggyakoribb tünet a vakaródzás, a szőrhullás, a gyomorprobléma és a hasmenés. De gondolni kell ételintoleranciára – allergiára akkor is, ha az állat fogyni kezd, gyengébb, esetleg hiperaktívvá vagy agresszívvá válik. A leggyakoribb allergiát kiváltó ételek a kutyák esetében a marhahús, a tejtermékek, a gabona, valamint a zöldség. Az állatorvos kizárásos diétával tudja eldönteni, mi okozhatja a bajt. Ha a kutyának speciális diétát írnak elő, a diétát az ő esetében is szigorúan be kell tartani, mert ahogy az emberek, úgy az állatok esetében sincs más megoldás erre a problémára.
• gyomorégés • felfújódás • hasmenés
• fejfájás • idegesség, ingerlékenység
Az ételallergia
leggyakoribb tünetei:
• kiütés • hányinger • gyomorfájdalom
• hasmenés • viszketés • nehézlégzés
• mellkasi fájdalom • légutak duzzanata
• anafilaxiás sokk (életveszélyes túlérzékenységi reakció) Amire érdemes figyelni A leggyakoribb allergiát okozó ételek: a tej, a tojás, a paradicsom, az eper, a mogyoró, a kagyló, a halak és a szója-ételek. Ételintoleranciát sok esetben valamely élelmiszer-alkotóelemet lebontó enzim hiánya okozza. Ilyen a laktóz-, a glutén vagy a lisztérzékenység. A lebontatlan anyagot legtöbbször a vastagbélben élő normális bélflóra baktériumai bontják le. Ez pedig gáztermelődéshez, elégtelen folyadékfelszíváshoz, hasmenéshez, felfúvódáshoz vezet.
Gyakran az ételekben lévő adalékanyagokat nem tolerálja a bélrendszerünk. Ezek lehetnek glutamátok, színezékanyagok, tartósítószerek, stb. A szulfitokra és a szalicilátokra szintén sokak érzékenyek. Szulfitok találhatóak a vörösborban, szalicilátok sok gyümölcsben, zöldségen, mogyoróban, kávéban, gyümölcslevekben, sörben, borban.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.