A jelentés szerint 2012-ben 1,3 ezer milliárd dollár FDI volt világszerte, ami 18 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A visszaesés jobban sújtotta a fejlett gazdaságokat, a fejlődő országokban átlagosan csak 3 százalékkal csökkent az FDI.
Az adatok szerint a világ régiói közül Európa a második legvonzóbb célpont. Egyedül Kínának van jobb megítélése, de ebben az évben Nyugat-Európa és Kelet-Közép-Európa is közelített megítélési mutatóiban Kínához. Az E&Y által megkérdezett befektetőknek csak 23 százaléka mondta, hogy a jövőben romlani fog Európa megítélése.
Az E&Y írása szerint 2012-ben 3797 működőtőke befektetési tranzakció történt Európában, ezek jóvoltából 170 ezer munkahely keletkezett, ami 8 százalékkal több az előző évinél. A befektetések legnagyobb része az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban történt, de a legtöbb munkahely az Egyesült Királyságban, Oroszországban és Lengyelországban jött létre.
A felmérés tanúsága szerint a külföldi befektetések 54,3 százaléka a kontinensen belüli pénzmozgás volt. A tőke 27,5 százaléka érkezett az Egyesült Államokból, 4,6 százaléka Japánból és 5,6 százaléka a Brazília-India-Kína hármasból.
A jelek szerint folytatódik a tőkebeáramlás Európába. Az előző évben csak a befektetők 26 százaléka volt biztos az újabb beruházásban, most a 35 százalékuk nyilatkozott így.
Iparági megoszlásban az értékesítés és a marketing kapta a külföldi tőke 51,2 százalékát, a feldolgozóipar a 25,6 százalékát, míg a logisztika és a kutatás-fejlesztés egyformán 6,2-6,2 százalékot kapott. A befektetők szerint a jövőben viszont az információs és kommunikációs technológiák, valamint az energetikai iparág lesz a növekedés motorja.
Az adatok szerint Kelet-Közép-Európában Magyarország volt a harmadik legvonzóbb célpont, csak Lengyelország és Csehország előzte meg, és jobban teljesített, mint Románia, Ukrajna vagy Szerbia. 2012-ben Magyarországon 3941 munkahely jött létre a külföldi befektetéseknek köszönhetően.
Az Ernst and Young tizenegyedik alkalommal készítette el felmérését Európa tőkevonzó képességéről, összesen 808 nemzetközi döntéshozó megkérdezésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.