A budapesti irodapiacon a kihasználatlansági ráta 19,9 százalék, ami az előző negyedéves értékhez képest lényegében nem változott, ugyanakkor 2012 azonos időszakához mérten javulást mutat. A legalacsonyabb kihasználatlansági rátát, 14,2 százalékot továbbra is a Dél-Budai alpiacon, a legmagasabb értéket pedig, 30,1 százalékot, újra az Agglomerációban mértük - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Eston International, Jones Lang LaSalle és a Robertson Hungary).
A második negyedév során a teljes kereslet összesen 74 268 négyzetméter volt, ez 22,5 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év második negyedében mért érték, és szinte ugyanannyi, mint az első negyedévben. Az összes tranzakció 37,4 százaléka (27 753 négyzetméter) szerződéshosszabbítás volt, ami növekedést mutat az előző negyedévhez képest. Az új szerződések és bővülések volumene kissé visszaesett az első negyedévhez és 2012 azonos időszakához képest, 43.578 négyzetmétert ért el, továbbá egy új előszerződés is született.
„2013. második negyedévében 156 bérleti szerződést regisztráltunk, amelyek átlagos mérete 476 négyzetméter volt. Ez az előző negyedévhez képest némi növekedést jelent, azonban 35 százalékkal alacsonyabb, mint 2012 azonos időszakában volt. Továbbra is a szerződések közel 80 százalékát 500 négyzetméter alatti irodaterületre kötötték” – áll a közleményben.
16 szerződést kötöttek 1 000 négyzetméternél nagyobb területre, amelyből négy szerződéshosszabbítás, nyolc költözés, egy bővülés, egy hosszabbítással egybekötött bővülés, egy előszerződés és egy székházvásárlás volt. A negyedév legnagyobb tranzakciója egy szerződéshosszabbítás volt az Átrium Parkban. A legnagyobb új szerződést az R70 irodaházba költöző Keler Elszámolóház Zrt. írta alá.
A legeredményesebb bérlői aktivitás a Pest Központi alpiacon volt, az összes bérbeadás közel 24 százalékát itt kötötték. A második legaktívabb lokáció a Belváros volt 22 százalékkal, amitől alig maradt el a Váci úti folyosó 21,8 százalékkal.
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület szerint örvendetes, hogy a BRF felmérése szerint nem csökkennek tovább a bérleti díjak a budapesti irodapiacon és az üres irodaterületek aránya a teljes állományon belül is húsz százalék alá esett. „Ez többek között azért is bizakodásra ad okot, mert közben a Váci Green irodaház átadásával nőtt az irodaállomány is” – tették hozzá.
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület kiemelte: „Mindez azonban csak óvatos optimizmusra adhat okot. Trendfordulót ugyanis új, eddig jelen nem lévő bérlők nagyszámú megjelenése és az ezáltal várható keresletnövekedés hozhatna, aminek következtében a bérleti díjak a válság előtti szintekre; nagyságrendileg 15 euró/nm/hó felé növekedhetnének és az üres irodaterületek aránya átlagosan 15 százalék alá esne”.
„Régiós versenytársainkhoz képest hiába kedvezőbb a budapesti irodakínálat – köszönhetően az Európai Unión belül egyik legolcsóbb munkaerőköltségének, az ország központi elhelyezkedésének, földrajzi és logisztikai adottságainak, szakképzett munkaerejének, emellett a régión belül az egyik legalacsonyabb egy főre jutó irodabérlési költségének – kiszámítható gazdasági és üzleti környezet nélkül nem fognak új bérlők megjelenni” – mutat rá az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület közleménye. „Az itthon működő vállalkozások pedig csak a hazai gazdaság növekedése (GDP) esetén tudják bővíteni tevékenységüket, amely további iroda területek iránti igényt jelenthetne”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.