"Fontos célunk a magyar-orosz külkereskedelmi mérleg javítása, azon belül pedig a mezőgazdasági termékek arányának növelése” – mondta a Világgazdaságnak. Emlékeztetett, hogy ma az oroszországi kivitelünkön belül az agrártermékekre csak 8 százalék jut, míg a gépipari termékekre 52, a feldolgozott termékekre 48 százalék. Megállapodás még nincs, ezért további részletek nem közölhetett.
A legnagyobb forgalmú orosz kiskereskedelmi hálózat egyébként a Tander cégé, amelynek több mint ötezer Magnit nevű boltja van. Hasonlóan nagy forgalmú az X5, amelynek 2500 Pityorocska üzlete van, utánuk (egy 2011-es toplista alapján) a Dixy, a Monetka és a Csibisz hálózatok következnek.
A rendszerváltás előtt a magyar-szovjet külkereskedelmi forgalom nagyjából egyensúlyban volt. Igaz, akkor még olcsóbban érkezett az energiahordozó, de az ellentételezésére is volt bőven magyar árualap. Az addig részben barterben folytatott árucsere a rendszerváltás után magyar kezdeményezésre leállt, helyét a máig is meglévő, dollár alapú elszámolás és az abban történő fizetés vette át. A szovjet (utóbb orosz, ukrán és más) piacról lemondott hazai vállalatok sora zsugorodott össze, illetve szűnt meg. Súlyvesztésüket a privatizációjuk, illetve az azzal járó gazdasági ésszerűsítési lépések is gyorsították. A megmaradt, már csak kis hányadban hazai tulajdonú termelővállalat oroszországi exportjának újraélesztésére évek óta folyamatos a törekvés.
A hazai cégek orosz export iránti érdeklődését, aktivitását mutatja, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar-orosz tagozatának majdnem 100 tagja van, közülük sok képviseli az agráriumot. Az Oroszországgal bonyolított mezőgazdasági és élelmiszeripari kereskedelmi kapcsolataink az utóbbi időben jelentős mértékben, évente 20-30 százalékkal növekedtek. Ez elsősorban tenyészállatok, vetőmagok, takarmányipari eljárások, és technológiák exportját jelenti. Ugyanakkor a hatalmas orosz piac miatt Magyarország nem annyira a készáru szállításban, mint inkább a tenyészállatok, vetőmagok, technológiák kivitelében lehet sikeres, erről nemrég Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter beszélt a Világgazdaságnak. A tenyészállatok esetében a szarvasmarha-export már most is működik. Az orosz fél részéről lenne fogadókészség liba- és kacsatenyésztő telepek létesítésére is, amelyek magyar technológia alapján működnének.
Újabb eredmények
A szegmens legutóbbi oroszországi sikereinek egyike a Gyulahúshoz köthető: a társaság ügyvezetője áprilisban közölte, hogy a februárban beindított termelésének köszönhetően, két hónap alatt máris háromkamionnyi húsipari terméket gyártott az orosz piacra. Daka Zsolt várakozásai szerint cége oroszországi kivitele az idén nagyobb lesz a tervezettnél. A cég az egyik orosz partnere kérésére egy teljesen új, paprika nélküli terméket is kifejlesztett, és további portékáit, főként szárazáruit is kínálni szeretné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.