Az Egis Gyógyszergyár Nyrt. 2,923 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el az üzleti évének harmadik negyedévében, ez 43 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, és jócskán elmarad az elemzők által várt 4,53 milliárd forintos profittól. A csütörtökön közölt, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült tőzsdei gyorsjelentés szerint a társaság árbevétele 34,668 milliárd forint volt a 2013. április-júniusi időszakban, szinte pontosan megegyezett a bázisidőszakival.
„Óriási csalódást okozott negyedéves gyorsjelentésével az Egis” – írják a KBC elemzői. A kisebbik hazai gyógyszergyártó ugyanis a főbb sorokon a várakozásoknál gyengébben teljesített, ráadásul az üzemi eredmény 15, míg a nettó eredmény 36 százalékkal múlta alul a konszenzust. Ennek következtében pedig az elemzők által várt éves profit teljesítése is veszélybe került – vélik a szakértők.
Az Egis szerint a harmadik negyedévi nettó eredményét elsősorban a kedvezőtlen árfolyamhatások miatt kialakult negatív pénzügyi eredmény rontotta, ezen a soron 1,5 milliárd forint veszteséget könyvelt a cég. Az egy részvényre jutó eredmény 2194 forint volt a folyó üzleti év első kilenc hónapjában az előző évi 2170 forinttal szemben.
Az Egis belföldi forgalma a harmadik negyedévben 4 százalékkal mérséklődött, míg a kilenc havi értékesítés 21,72 milliárd forintos értéke 9 százalékkal kisebb az előző évinél. Az exportpiacokon ugyanakkor folytatódott a növekedés: a harmadik negyedévben 92,2 millió eurót ért el a kivitel, ami a bázishoz képest 1 százalékos emelkedés, az első kilenc hónap 269,3 millió eurós értéke pedig 7 százalékkal több az előző évi bázisnál.
„Már 79 százalékban teljesítette az Egis üzleti évének első kilenc havában az elemzők által egész évre várt 2780 forintos egy részvényre jutó profitot. Ezzel pedig az EPS már most meghaladja a tavalyi évben elért 2170 forintos rekord nyereséget. Mégsem tűnik könnyen teljesíthetőnek az elemzők által kitűzött cél, hiszen az utolsó negyedév rendre a vállalat leggyengébb időszakának bizonyult. Ráadásul 2007-2008 óta az időarányos profit a várakozáshoz képest mindig meghaladta a jelenlegi szintet” – összegzik a KBC elemzői.
Az Equilor szakértői is kiemelték, hogy a hazai értékesítés 4,5 százalékkal esett vissza éves bázison, amit csak részben kompenzált az export 1 százalékos bővülése, emellett a pénzügyi sor váratlan veszteségei miatt is megbillent a patikamérleg. A bruttó fedezeti hányad 58,6 százalékra esett a korábbi 59,3 százalékról a termékstruktúra kedvezőtlen változásai miatt. A kutatás-fejlesztési és általános költségek jelentős növekedését részben a bioszimiláris termékek felfuttatása okozta, amely befektetés várhatóan a következő negyedévekben termőre fordul. „A gyorsjelentés első látásra kiábrándítónak tűnik, ám mögöttes folyamatok kapcsán nincs különösebb ok az aggodalomra” – összegzik az Equilor elemzői.
Az Egis kilenc hónap alatt 7,9 milliárd forint beruházást valósított meg, ez 7 százalékkal kevesebb az előző üzleti év időarányos adatánál. Kutatás-fejlesztésre 9 milliárd forintot költött, ami 9,4 százalékkal több a bázisidőszakinál.
Mit mond a menedzsment?
Kissé rontott éves árbevételi előrejelzésén az Egis, a gyógyszergyár az üzleti éve háromnegyedéves eredményei után 2-3 százalékra mérsékelte várható árbevétel növekedését az idén a korábban jelzett 4-6 százalékról, jövőre pedig 2-5 százalékos növekedést vár.
Poroszlai Csaba, a cég gazdasági igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján ezt egyrészt a cég számára kedvezőtlen jelenlegi devizaárfolyamokkal, valamint a hatóanyagexport visszaesésével indokolta.
Hozzátette, hogy a stratégiai exportpiacokon az üzleti évben 7-8 százalékos, az októberben induló, 2013/2014-es üzleti évben pedig 6-10 százalékos növekedéssel számol a gyógyszergyár, miközben a hazai piacon a forgalom további szűkülését várja.
A harmadik negyedév (április-június) eseményei közül kiemelte, hogy júniusban megtörtént az első kiszállítás Fehéroroszországba a dél-koreai Celltrionnal együttműködésben gyártott biohasonló termékből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.