A nagy nyugat-európai és az amerikai cégek - nagyrészt az anyavállalat előírása miatt - csak zöld minősítésű irodát bérelnek. Annak ellenére, hogy az ilyen kínálat korlátozott, a bérleti díjban legfeljebb minimális többletet jelent a minősítés. Más a helyzet az üzemeltetési költséggel.
Például az idén nyáron elkészült - az Atenor Group által fejlesztett - Váci Greens irodakomplexum 6 szintes, bruttó 15 700 négyzetméteres "A" épülete megkapta a BREEAM "Excellent" minősítését. Amíg a Váci úti irodaházakban 4-4,5 euró havonta és négyzetméterenként az üzemeltetési költség, addig itt nem éri el a 3 eurót sem.
A már elindult, illetve a jövőben induló iroda beruházásoknál már - piaci - követelmény a zöld minősítés. Ez általában két lépcsőben történik, előbb minősíttetik a tervet, majd pedig a kész épületet.
A legismertebb minősítési rendszer az Egyesült Királyságból származó, 1990-ben kialakított BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method), valamint az Észak-Amerikából elterjedő, 2000 óta létező LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Mindkét rendszer minősítése igényelhető már létező, valamint újonnan fejlesztett ingatlanokra is.
A BREEAM rendszerben külön-külön minősíthető maga az épület, az üzemeltetés és a szervezeti működés 5 fokozatban. A LEED minősítés 4 fokozata az egész rendszert együttesen vizsgálja, így figyelembe veszi az épületet, mellette pedig párhuzamosan az üzemeltető és a bérlők fenntarthatósági erőfeszítéseit is.
Európában fontos szerephez juthat a jövőben a német DGNB által kifejlesztett rendszer, illetve az Európai Unió Green Building Programja is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.