Magyarországon jelenleg 33 projekt (épület és bérlői kiépítés) van, amely a két legismertebb nemzetközi zöld minősítő rendszer, a BREEAM vagy LEED szerint minősített – derül ki az Óbuda Group összegzéséből – a teljes lista a cikk végén megtalálható. Bár még csak a fővárosi irodapiac 5 százaléka kapott nemzetközi zöld épületminősítést, a 2012 óta indított új irodafejlesztések mindegyike már ezek megszerzését tűzte ki célul.
„A zöld építkezések színvonala a régióban és itthon is közel áll a nyugati szinthez. Erre utal, hogy a minősítési szintek, vagyis az adott minősítési rendszerben elért százalékban vagy pontban mért eredmények eloszlása között nincs jelentős eltérés, azonban darabszám tekintetében jelentős a hazai piac lemaradása” – véli ifj. Lipcsei Gábor, az Óbuda Group projektigazgatója.
Mindkét nagy nemzetközi minősítő szervezet több rendszert is kifejlesztett az eltérő típusú (új építés, meglévő épület, felújítás, üzemelés, fit-out kiépítés) projektek minősítésére. Az Óbuda Group szakértői az alábbi táblázatban foglalták össze a jelenleg érvényes minősítési rendszereket és a jelenlegi magyarországi legmagasabb pontszámú épületeket:
A minősített ingatlanok csekély számához képest siker, hogy az irodaházak egyre jobb eredményt érnek el. Az építés alatt álló Váci Corner Offices például a BREEAM-ben elért 78,34 százalékos teljesítményével nemrégiben megdöntötte a hazai minősítési rekordot. Idei átadású a Green House irodaház is, amely Platinum fokozatával (93 pont) vezeti a sort a magyarországi LEED-minősített épületek között. Fontos megjegyezni, hogy míg a LEED rendszer csak a kész épületet értékeli, addig a BREEAM-ben lehetőség van a tervek alapján is minősítést igényelni (interim), így építés alatt álló projekteknél már felhasználható a minősítés környezettudatosság igazolására.
Egyre népszerűbb az üzemelő épületek minősítése is. Ugyan világszerte ebben a LEED vonatkozó rendszere (EB:O&M) a piacvezető, hazánkban a BREEAM In-Use tűnik népszerűbbnek. Utóbbinak sajátossága, hogy külön pontozza az épület, az üzemelés és a bérlő környezettudatosságát (Part 1-2-3). Jó hír, hogy júliustól az In-Use rendszerben is elérhető a brit változat mellett a kifejezetten európai alkalmazásra kifejlesztett „International” verzió, mely a magyarországi használatot is könnyebbé teszi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.