BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zsugorodik a pulykaágazat

Eltérő termék esetén, de egyaránt nőtt a pulyka exportja és importja az idei év első felében a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A bővülés szerkezete azonban nem kedvező.

A KSH adatai szerint Magyarországon jelentősen nőtt a fagyasztott egész pulyka importja az első félévében 2012 év azonos időszakához képest – mutat rá az Agrárgazdasági Kutatóintézet a napokban megjelent elemzésében. A jelentésből kiderül: stagnált a csont nélküli pulykadarabok behozatalának mennyisége és 22 százalékkal nőtt a friss pulykahát és -nyak importja a vizsgált időszakban. Az importált fagyasztott pulykatermékek háromnegyede csont nélküli pulykadarab volt. A legtöbb darabolt pulykahús Ausztriából érkezett.
Magyarországon a pulykahúsexport jelentős részét a friss darabolt pulykahús teszi ki, amely közel 10 százalékkal bővült 2013 első hat hónapjában az előző év hasonló időszakához képest. A friss csont nélküli pulykadarabok exportja 10 százalékkal csökkent, míg a pulyka felsőcombé 72 százalékkal nőtt, a fagyasztott pulykatermékek kereskedelme mérséklődött a vizsgált időszakban. A pulykahús külkereskedelmének egyenlege pozitív volt 2013 első félévében.

"A helyzet valóban az, hogy míg az olcsóbb pulykahúst behozzák az országba, a drágább kimegy. Ennek oka döntően az, hogy idehaza csak korlátozottabb kereslet van a legdrágáb termékekre, ezért az export fokozása részben kényszerpálya is a hazai ágazati szereplőknek” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Erdélyi István. A Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt. elnök-vezérigazgatója lapunknak hozzátette: a behozott olcsób húsrészeket itthon közvetlenül értékesítik, vagy bedolgozzák különféle húskészítményekbe. A friss pulykahús esetében az értékesebb részek jellemzően Magyarországról kerülnek más európai országokba.

A hazai pulyka legjelentősebb vevője Ausztria és Olaszország, de a magyar termelők jelentős mennyiséget exportálnak Spanyolországba, Romániába, Szlovákiába és Csehországba is. A kivitel jelentős részét alkotja a frissáru, de számos nyugat-európai gyártó vásárolja a magyar pulykát alapanyagként, amelyet húskészítményekhez használ fel. Ezzel a bonyolult, és számos követelményhez, így például állategészségügyi, higiéniás, környezetvédelmi előíráshoz kötött élőállat-neveléssel nem kell foglalkozniuk.

Erdélyi szerint azonban a számok azt mutatják, hogy Magyaroszág pozíciói fokozatosan romlanak a pulykanevelés és értékesítés terén is. „Míg 2004-ben 140 ezer tonna pulykát állítottak elő Magyarországon, tavaly már csak 108 ezret, és az idén tovább folytatódik a drámai csökkenés. 2013-ban a várakozások szerint már csak hozzávetőleg 80 ezer tonna pulykát fognak levágni idehaza, vagyis a helyzet évről évre egyre rosszabb.

Az elnök-vezérigazgató beszélt lapunknak a muszlim vevők alkotta piacról is, amely új lehetőségeket teremt, de ma még meglehetősen kis volument érint. „Folyamatosan dolgozunk ezen piac kiszélesítésén, ám egyelőre csupán hetente két-három ezer pulyka értékesítésére nyílik mód ezen a speciális piacon” – tette hozzá Erdélyi István.

Idén áprilistól európai muszlim közösségeknek szállít a vallási elvárásoknak megfelelő pulykahúst a Gallicoop. A muszlim közösségek által elvárt rituális vágása és minősítése szigorú felügyelet alatt történik. A szarvasi pulykafeldolgozó cég számára az idei évben az ilyen speciális piacokon való megerősödés az egyik kiemelt cél.

Gabona: későn jött az árcsökkenés?

A világpiac által meghatározott gabonaárak az elmúlt években komolyan nőttek, amely elsősorban az állattenyésztőket, valamint az állati termékeket feldolgozó élelmiszeripart hozta rendkívül nehéz helyzetbe. Az elmúlt hónapokban Magyarországon négy üzem hagyta abba a pulykavágást az ágazat nehéz helyzete miatt. Ezért az évek óta csökkenő pulykatermelés várhatóan nagyot zuhan idén.

A jelek szerint a folyamatot nem tudja megfordítani az sem, hogy a takarmány alapjául szolgáló gabonaárak sokat csökkentek idén. A jelenlegi tonnánkénti 40-45 ezer forintos árak ugyanis jelentősen alulmúlják a tavalyi árakat, de még mindig magasak. A hazai pulykaágazat a magas áfa miatt is nehéz helyzetben van.

A jelek szerint a folyamatot nem tudja megfordítani az sem, hogy a takarmány alapjául szolgáló gabonaárak sokat csökkentek idén. A jelenlegi tonnánkénti 40-45 ezer forintos árak ugyanis jelentősen alulmúlják a tavalyi árakat, de még mindig magasak. A hazai pulykaágazat a magas áfa miatt is nehéz helyzetben van. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.