A lapnak Holoda Attila, az Orbán-kormány volt energetikai helyettes államtitkára azt mondta: így a korábbi három hétre elegendő helyett ma már csak néhány napig kitartó gázkészlettel rendelkezik az ország.
A volt helyettes államtitkár szerint a kabinetnek érdemes lett volna a nyári időszakban gondoskodni a megfelelő mennyiségű gázkészlet felhalmozásáról a fűtési idény elejére, ezzel erősíthette volna az ellátás biztonságát.
A mostani készletszint mellett a hideg téli időszakban szokványos napi 70 millió köbméteres gázfogyasztás mellett a gázkivételi kapacitások korlátai miatt csak napokig garantált az ország teljes körű ellátása, ha az orosz beszállítások korlátozása vagy leállítása miatt kiesik a napi 15-20 millió köbméteres, vezetéken érkező import. Ilyen krízishelyzetben néhány nap után már a fogyasztás korlátozása válhat szükségessé.
A szakember megjegyezte: azzal is számolni kell, hogy a hazai gázkitermelés a néhány évvel ezelőtti napi 10-11 millió
köbméterről 8 millió körülire esett vissza, és ez tovább szűkíti a belső forrásokat.
A kereskedelmi tárolók töltöttsége nem a tároló tulajdonosán, hanem a szolgáltatásait igénybe vevő kereskedőkön múlik. A Világgazdaság információi szerint az E.Ontól átvett létesítményekben már az MVM-nek történt átadáskor is viszonylag kevés, 2-2,5 milliárd köbméter gáz volt. (Ez így volt rendben, így állapodott meg a két cég.)
Nem volt magas a tárolók töltöttsége a 2012-es tél kezdetén sem, akkor a kapacitásoknak mindössze 64 százalékát használták ki a kereskedők, és jól számoltak, volt elég gáz a télen. Az elmúlt években a legnagyobb, 91-92 százalékos töltöttség 2009-bebn volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.