Az azeri gáz Oroszországba történő szállításáról tárgyalt a napokban a Gazprom központjában Alekszej Miller, a társaság igazgatósági elnöke és Rovnag Abdullajev, a SOCAR azeri állami olajtársaság elnöke.
Terítékre került a két társaság között együttműködés elmélyítése is. A Socar a legnagyobb azeri állami olajtársaság, amely termel, feldolgoz, szállít és értékesít földgázt, kőolajat és gázkondenzátumot. 2009 októberében írt alá gázeladási szerződést a Gazprommal, amelynek teljesítése 2010 január 1-jén indult. 2012 januárjában megerősítették a szerződést. A Gazprom becslése szerint az idén 1,37 milliárd köbméter azeri gáz érkezett Oroszországba.
Az azeri gázra Európa is vár, a szénhidrogén a kaszpi-tengeri Sah Deniz 2. gázmezőről érkezik majd a TAP vezetéken keresztül. A cső elsősorban Délkelet-Európát látná el úgy, hogy a gáz a TAP-ból a még szintén lefektetendő (Ionian-Adriatic Pipeline) IAP-on jutna el a vevőkhöz. A TAP-ból azonban más leágazásokon keresztül – és hosszú távon – a közép-európai országokba, így Magyarországra is érkezhetne gáz. Ez utóbbival kapcsolatban épp a napokban nyugtatta meg az érintett országokat az azeri gázprojektben érdekelt BP, mondván a török határtól kiinduló TAP vezetéknek épülhet egy új leágazása is.
A TAP tervezett induló éves kapacitása 10 milliárd köbméter lesz, ez később megduplázható. A TAP-ba az Anatóliát átszelő és Európáig tartó TANAP-on érkezik a gáz, amelynek az éves kapacitása a fejlesztés második szakaszában 16 milliárd köbméterre növelhető. Ebből 6 milliárd köbmétert a török piac venne fel, a többit az európai, írja az azeri Trend magazint.
A Sah Deniz gázmezőjének kincsét 1,2 ezer milliárd köbméterre teszik, fejlesztése (beleértve a kondenzátum mezőt is) 25 milliárd dollárt visz el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.