Évek óta először csökkent a szállodáinkban a külföldi vendégéjszakák száma. Az EU tagországokból a visszaesés 0,3 százalékos volt – derült ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) májusi elemzéséből. Az már szinte megszokott, hogy egyre kevesebb az osztrák és a német vendég, de ezúttal már az orosz piac sem tudta kompenzálni a hagyományosan erősnek mondott piacaink gyengélkedését.
Főleg a budapesti szállodákban mutatkozott meg látványosan ez a tendencia: a bel- és külföldi szállodai vendégéjszakák száma összesen 3,2 százalékkal csökkent a bázishoz képest. Ugyanakkor az összességében mégis kedvező májusi szállodai eredmények azzal magyarázhatók, hogy ebben a hónapban az üzleti turizmus, a rendezvények részaránya nőtt a korábbi hónapokhoz képest, míg a szabadidős turizmus részaránya csökkent. A forint/euró árfolyam pedig jóval gyengébb, mint tavaly ilyenkor.
„A magyarországi szállodák idén január-május között a közép-kelet-európai régióban vizsgált öt ország – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – között az egy kiadható szobára jutó szoba árbevételt tekintve 36,4 euróval a harmadik helyen végeztek a lengyelországi és szlovákiai hotelek előtt” – fogalmaz az MSZÉSZ.
Ez előrelépésnek számít, hiszen ritkán szoktunk a lengyelek előtt végezni. Rövid kedvező tendencia után újra növekedett a magyarországi szállodai kapacitás: a szobák száma országos szinten 0,6 százalékkal nagyobb volt a múlt évhez képest, főleg a fővárosban lett megint több a szoba. Mindez a negatív árspirál miatt aligha segíti az ágazat jövedelmezőségét.
„Az idei év első öt hónapjában a balatoni kereskedelmi szálláshelyeken 339 ezer vendég 1 millió 22 ezer vendégéjszakát töltött el. A tónál a 2013.
január-májusi időszakhoz képest 21 ezerrel többen foglaltak szállást, a vendégéjszakák száma pedig 46 ezerrel nőtt” – közölte pénteken a KSH.
Hozzátették: a külföldi forgalom ugyan elmaradt a tavalyitól, de az üdülőkörzet turisztikai adatait meghatározó belföldi vendégek és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma – március kivételével – minden hónapban magasabb volt, mint egy évvel korábban. A 258 ezer hazai vendég mellett 81 ezren érkeztek az országhatárokon túlról a Balatonhoz. A külföldiek átlagosan 5, közülük viszont az orosz vendégek 9, a német vendégek pedig 7 éjszakát töltöttek el a tónál, míg a belföldi látogatók csupán 2 éjszakára maradtak. A két németajkú államból jelentősen visszaesett a foglalások száma: Németországból 8, Ausztriából 10 százalékkal kevesebb vendég jött, eltöltött vendégéjszakáik száma ugyancsak elmaradt (több mint egytizedével) a tavalyitól. Kínából viszont csaknem kétszer annyian foglaltak szállást a Balatonnál, így a küldőterületek rangsorában a tavalyi kilencedikről a hatodik helyre lépett elő.
Mindezek ellenére május végéig a szálláshelyek a tavalyinál 11 százalékkal több, 14,3 milliárd forintnyi bruttó bevételt értek el, ez egynyolcad része az országos bevételeknek. Az árbevétel legnagyobb része, 6,6 milliárd forint a szállásdíjakból, közel egyötöde, 2,7 milliárd forint pedig az üzemeltetett vendéglátóhelyek forgalmából származott.
Tömve voltak a londoni hotelek
Az egyes kontinensek, kiemelt régiók szállodai teljesítményét vizsgálva megállapítható, hogy szobafoglaltság terén a három legjobb eredményt Közel- Kelet, Ausztrália és Délkelet-Ázsia érték el májusig – derül ki az MSZÉSZ elemzéséből. Szobafoglaltságban az első három helyet London, Párizs és Edinburgh szállodái szerezték meg Európában. nettó átlag szobaárban viszont Genf a legjobb. Májusig az európai városok között Budapest szállodái szobafoglaltságban 60,8 százalékkal a 23. helyen, nettó átlag szobaárban pedig a 28. helyen végeztek Vilniust és Pozsonyt megelőzve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.