Arra vonatkozóan azonban nincsenek információk, hogy az így megspórolt összeget is a depressziós vagy más betegek kezelésére fordították-e – hívja fel a figyelmet a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. Jeskó József, a depresszió kezelésének egészséggazdasági értékeléséről írt és az IME Online szaklap legutóbbi számában megjelent dolgozatában.
A téma azért is fontos, mert az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint 2020-ra a depresszió lesz a második leggyakoribb, tartós munkaképesség-csökkenést okozó megbetegedés, megelőzve a szív- és érrendszeri betegségeket.
A tanulmány szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2007 – vagyis az utolsó válság előtti „békeév” óta – nagyjából 70 milliárd forintot költött a major depresszió kezelésére. Éves szinten a költségek nagyjából 10 milliárd forint körül alakultak, de 2012-ben és 2013-ban a gyógyszerköltségek drasztikus visszaesése miatt érzékelhetően csökkent ez az összeg. Mégpedig úgy, hogy az ártámogatási rendszer ebben a terápiás csoportban nem változott jelentősen.
Jeskó József szembeötlőnek találta azt is, hogy a 2009-es évben a gazdasági visszaesés csúcspontján is igen jelentős összeg, több mint 670 millió forint került ki a rendszerből: ennyivel kevesebbet fizetett ki az OEP depressziós betegek fekvőbeteg gondozására, mint egy évvel azelőtt. Mivel a betegszám eközben gyakorlatilag stagnált, a válság csúcsévében nagyjából kétszázezer forintról 175 ezer forintra esett vissza az egy főre jutó finanszírozás, és a válság előtti szintet 2013-ig még nominálisan sem sikerült elérni.
A gazdasági válság mindazonáltal nem növelte a depressziósok számát, legalábbis a diagnosztizált betegek és a kiváltott gyógyszerek dobozszámában ez még nem látszik. Ugyanakkor – mint arra más kutatások rávilágítanak - akár három év is eltelhet a tünetek megjelenése és az első orvoshoz fordulás között.
A nemzetközi adatokat is alapul véve hazánkban a teljes népességből minden nyolcadik ember igényelne pszichiátriai szakellátást, a felnőtt nők közül pedig minden hetediknek kellene szakemberhez fordulnia. A depressziótól szenvedő betegek azonban nem egyenletesen oszlanak el hazánk területén: a betegség sokkal elterjedtebb az északkeleti megyékben, illetve általánosságban elmondható, hogy az előfordulás nyugat felé haladva csökken.
Csak elvileg jobb
A tanulmány szerint a depresszióval küzdők eredményesebb kezelése felé tett fontos lépés, hogy ez év áprilisától szinte minden járóbeteg-osztályon kérheti a beteg klinikai szakpszichológus segítségét. Más kérdés, hogy a csökkenő orvoslétszám mellett, ezt mennyire tudják teljesíteni. A statisztikák szerint ugyanis a pszichiátria is az elvándorlásban leginkább érintett szakmák közé tartozik. 2011-ben a felnőtt pszichiátria, 2012-ben a gyermek pszichiátria hivatalosan is hiányszakma lett, és közben a szakápolók száma öt év alatt 691-ről 490 főre esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.