Fordult a kocka a turisztikai munkaerőpiacon: míg a nyári főszezonban komoly munkaerőhiány alakult ki például a balatoni szállodákban és a vendéglátásban, addig az őszi szezonra már a munkaerő bőség a jellemző. Apró probléma, hogy a vendég viszont a hosszú hétvégéket leszámítva jóval kevesebb lett, így az ágazat sokkal kevesebb embernek tud munkát biztosítani. Míg augusztusban mintegy 1,3 millió vendéget kellett kiszolgálni 3,8 millió éjszakán, addig a KSH korábbi októberi adatai szerint ez 800 ezer vendégre és 1,8 millió éjszakára szokott mérséklődni. Ezt a csökkenést természetesen a foglalkoztatottak száma is követni szokta: míg a nyári főszezonra 33 ezresre is dagad a kereskedelmi szálláshelyeken dolgozók tömege, ez novemberre 28 ezer alá szokott apadni. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete pedig 150 ezer forint körül alakul.
Aki pedig a nyári hónapok alatt nem tudott annyit megspórolni, hogy tavaszig megéljen belőle, annak ezúttal is többnyire csak a külföldi munkavállalás marad az egyetlen lehetőség. A különböző álláshirdető honlapokat például máris elárasztották az osztrák síhotelek ajánlatai. A Saalbach-Hinterglemm sícirkusz egyik négycsillagos szállodájába például recepcióst, szobalányt, pincért, szakácsot és étteremvezetőt is keresnek.
Gyakorlatilag bárki találhat magának munkát, ugyanis a két település a téli szezonban összesen 18 ezer vendégággyal rendelkezik minden kategóriában, a turistaszállótól a négycsillagos hotelekig. Ráadásul rengeteg étterem és szórakozóhely is várja a sportolás után kikapcsolódni vágyó vendégeket. A szerencsésebbek bruttó 2000 eurós fizetést is kaphatnak, amiből könnyű spórolni, hiszen többnyire a szállást és az ellátást is biztosítják a munkáltatók. Maga a munka viszont általában keményebb és precízebb, mint egy balatoni hotelben. „Mi tavasszal és szeptemberben szoktuk a legtöbb embert kiközvetíteni az Egyesült Királyságba” – mondta lapunknak Tanay Marcell. Az Euwork Kft. ügyvezetője szerint az angol vidéki hotelekben az ottani minimálbért fizetik, ami a gyengülő forint miatt átszámolva már 2400 forint óránként, így havonta mintegy 390 ezer forintot lehet keresni. A leggyakoribb induló pozíció a „general assistant”, azaz a szállodai mindenes. Tanay Marcell szerint havi 500-600 font (200 ezer forint) is megtakarítható, de sok ügyfelük a stresszmentes munkát is az előnyök között említi.
Óceánjáró hajóra jelentkezhetsz anélkül is, hogy lenne bármilyen szakmai tapasztalattal abban az esetben, ha beszélsz legalább társalgási szinten angolul – olvasható a GMN Hungary honlapján. A cégnél most van az állásinterjúk főszezonja. Öt óceánjáró hajótársaság közvetlen személyzeti partnere a cég, de további hat hajós céghez is lehet jelentkezni.
Munkakörtől függően 1000-3000 dollárt lehet keresni, a legbátrabbak pedig 7-8 hónapra is elszerződnek egy óceánjáróra. Itt nagyon ritka a szabadnap és 12 órát is kell dolgozni naponta, de borravalóval jól ki lehet egészíteni a jövedelmet.
Magyar szakember a HOTREC alelnöke
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnökét, Niklai Ákost választották az európai hoteleket, éttermeket és kávézókat képviselő szakmai szervezet, a HOTREC alelnökévé. Az új elnök az osztrák Susanne Kraus-Winkler lett a Rigában tartott közgyűlésen, ahol megújították a vezetőséget. Nagyságát tekintve a turizmus a kereskedelem és az építőipar után Európa harmadik legnagyobb gazdasági ágazata. A szektorban mintegy 1,8 millió vállalkozás működik 10 millió munkavállalóval. A vállalkozások 91 százaléka mikrovállalkozás, amely 10 dolgozónál kevesebbet foglalkoztat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.