Ha az árakat alapul véve nem is, a termésmennyiségeket tekintve jó évet zár a mezőgazdaság idén. Az egyik legátütőbb eredmény a kukorica termésmennyisége, amely meghaladja a 9 millió tonnát. Az elmúlt öt év átlaga éves szinten 6,8 millió tonna volt, utoljára 2005-ben volt ehhez mérhető jó termés. A hetekkel ezelőtt betakarított napraforgó 2,65 tonnás egy hektárra vetített átlaga miatt az össztermés szintén kiemelkedő, országosan meghaladja az 1,6 millió tonnát. Ez 25 százalékkal haladja meg az elmúlt öt év átlagát.
Jól alakult idén az export és a GDP szempontjából a többi fontos szántóföldi növény, így a búza, az árpa és a repce terméseredménye is. A volumennövekedés nemzetgazdasági szinten, és az utóbbi évek eredményeit tekintve sem számít rossznak. A jó eredményt azonban árnyalja az utolsó negyedévben bekövetkezett drámai árcsökkenés.
A kukorica ára tavaly 50 ezer forint körül mozgott tonnánként, jelenleg ez 30-32 ezer forintba kerül, és olcsóbb lett a korábbiakhoz képest a napraforgó is. Míg utóbbi a korábbi években 120-130 ezer forintba is került egy tonnára számítva, idén ez 93-95 ezer forint körül mozog a szabadpiacon. A kukorica és a napraforgó esetében a nagyobb terméshozam és az alacsony árak nagy átlagban kioltják egymást, országosan hektáronként 300 ezer forint árbevételre számíthatnak a termelők. Igaz, a helyzet nagyon eltérő lehet egyes területeken, a belvizes, nagyobb kárt szenvedett régiókban ennél jóval alacsonyabb árbevétellel számolhatnak csak a gazdák.
Ezt, vagyis a nagy országon belüli eltéréseket hangsúlyozta lapunknak nyújtott értékelésében Vancsura József is. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint az idei összességében jó közepes év volt, nagy szélsőségekkel. Azon túl, hogy az ország kenyere idén is biztosított, átlag feletti volt a búza, a kukorica, a repce és a napraforgó termésmennyisége is. Ezzel együtt országos szinten bőven jut exportra 2014-ben is – tette hozzá Vancsura. „A legfontosabb tényezők a megtérülésben az éghajlati tényezők, a föld minősége, és a termelés technológiai színvonala. Ahol mindezek jól alakultak, és az értékesítés, a szerződések megkötése is jól átgondolt stratégia szerint történt, ott a termelők megtérülése garantált az idén is. Ahol azonban a belvíz kárt tett, vagy a technológiai színvonal nem állt magas szinten, ott az idei év veszteséges lesz” – fogalmazott lapunknak az elnök. Ez az összes termelő mintegy negyedét érinti, ők még nullszaldóra sem tudják kihozni az idei esztendőt.
Az árakat tekintve feltehetőleg azok jártak jól, akik még az év első felében, a nagyobb mérvű árzuhanás előtt előre le tudtak szerződni a felvásárlókkal a termés egy részére. Az előzetes szerződések persze kockázatot is rejtenek magukban, most viszont a le nem szerződött mennyiséget csak nagyon alacsony árakon tudják eladni.
A másik lehetőség a kivárás lehet, a jobb árak reményében. Egy tonna gabona tárolása havonta 200-250 forint körül mozog, amely egy áremelkedésben bízva megtérülő kiadást jelenthetne. Nagyobb gond, hogy pillanatnyilag nem úgy tűnik, hogy az árak felfelé indulnának el. Ezalól csupán a napraforgó jelentett kivételt az elmúlt hetekben, itt 80 ezer forintról 96-98 ezer forintra ugrott fel az ár, miután kiderült, hogy az ukrán termésvárakozás mintegy egymillió tonnával túlbecsülte a ténylegesen betakarított mennyiséget. Ennek ellenére a termelők közül sokan még a nyomott áron adták el a termést, mert senki sem számított ilyen hirtelen emelkedésre – mondta el lapunknak Raskó György. Az agrárközgazdász szerint ezzel legfeljebb a költségeiket tudták fedezni. Raskó hozzátette: a legfontosabb szántóföldi növényi termékekből jelentős készletek halmozódtak fel Európa-szerte és globálisan is, ezért jövőre sem várható, hogy érdemi áremelkedés lesz.
Ötödével olcsóbb a sertés
Az árak miatt fáj a fejük az állattartóknak is. A sertésárak – részben az alacsonyabb takarmányárak, jelentős részben pedig az orosz embargó miatt beragadt készletek miatt – nagyot zuhantak néhány hónap alatt. Míg nyáron még 410-420 forint körül mozgott az élősertés felvásárlási ára egy kilogrammra vetítve, addig jelenleg ez mindössze 340 forint körül van. A mozgás kihat a hizlalni szánt malacok árára is, egy 25 kilogrammos választási malac ára néhány hónap alatt 18 ezer forintról 11 ezer forintra csökkent. Ennél az árszintnél már a legkomolyabb technológiát alkalmazó sertéstartók sem termelnek nyereséget. Hasonló a helyzet a baromfi esetében is, igaz, nem ennyire brutális az árcsökkenés. A tej felvásárlási ára viszont rövid idő alatt 10 százalékot esett, így mára 90 forint alatt van. Várható, hogy az uniós tejkvóta márciusi kivezetése miatt a nyerstej ára jövőre is alacsonyan mozog majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.