Eddig a vendéglátósok és szállodák sokallták a zenei jogdíjakat, jövőre viszont a zenészek háborodhatnak fel, ugyanis átlagosan 19,5 százalékkal csökkennének a vendéglátó üzletek által fizetett zenei jogdíjak 2015-ben. Az Artisjus legalábbis ezt kérte a díjszabástervezetében, a végső döntést az igazságügyi tárca hozza meg decemberben
A szerzői jogvédő egyesület díjcsökkentési javaslatának oka, hogy az elmúlt években 6 százalékkal csökkent a zenét használó üzletek száma: 2010-ben még közel 42 ezer üzletben szólt a zene, 2013-ban ez a szám 39 ezerre csökkent. A gépzenéből – azaz a szórakozóhelyeken, éttermekben, szállodákban, üzletekben megszólaló zenéből – származó összeg a szerzőknek járó kifizetések mintegy 38 százalékát teszi ki.
„A fő cél, hogy a bevezetés utáni második évben, vagyis 2016-ban már egyenesbe jöjjenek a zenészek is. Most azonban a legfontosabb, hogy a jogdíjat fizető üzletek száma gyarapodjon” – fogalmazott Tóth Péter Benjamin egy tegnapi sajtóbeszélgetésen. Az Artisjus kommunikációs igazgatója hozzátette: a zeneszolgáltatás-lemondások 60 százaléka abból fakad, hogy az üzlet bezár, 40 százalékban viszont csak így szeretnének spórolni a vállalkozások a fennmaradás érdekében. Az új tervezet a díjkalkuláció során a település lélekszámát veszi figyelembe, ezzel megszűnik a közigazgatási alapú besorolás, illetve a nyitvatartási idő súlya is csökken. Abban reménykednek, hogy a díjcsökkentés következtében 2015-ben több vendéglátóhely dönt a nyilvános zenefelhasználás mellett, ez pedig közép- vagy hosszabb távon képes lehet kompenzálni a díjcsökkentés hatását. A 13 ezer hazai szerzőt képviselő Artisjus teljes jogdíjbevétele 2013-ban 13,3 milliárd forint volt, ebből nyilvános előadási (élőzene és gépzene egyaránt) szerzői jogdíj 4,2 milliárd forint volt. A tegnapi sajtóbeszélgetésen elhangzott, hogy ez utóbbi idén 3-4 százalékkal, mintegy 150 millió forinttal növekedhet.
Tóth Péter Benjamin azt is megígérte a vendéglátósoknak, hogy egyszerűbbé teszik a tarifarendszert, ami jelenleg meglehetően bonyolult. Jelenleg egy megyeszékhelyen működő, 22 óráig nyitva tartó étterem napi 469 forint jogdíjat köteles fizetni, ez havonta 14 ezer forint, de ha 50 főt meghaladja a befogadóképesség, akkor 10 százalékkal növekszik a díjmérték. Egy kis fővárosi fodrászatnak pedig elvileg havi 2800 forintot kellene fizetnie. A díjcsökkenés a szállodai szobákban szóló zenét nem érinti, mivel tavaly két évre rögzítették csillagkategóriánként az országos szobakihasználtságon alapuló tarifákat. Tudni kell, hogy a szállodák 40-50 százaléka jelenleg nem rendelkezik a Magyarországon érvényes kategória (Hotelstars) szerinti minősítéssel. „A csökkenés oka könnyedén belátható, hiszen 2008 után 18 százalékkal csökkent az ágazat teljesítménye. Megfelelő adózási háttér mellett 2017-től normalizálódhat az érintett vállakozások gazdálkodása” – fogalmazott Gál Pál Zoltán, a VIMOSZ elnöke.
Idén júniusban mintegy 8 ezer szerző és jogutód kapott honoráriumot a 2013-ban a magánmásolásért beszedett 1,1 milliárd forintból. Emellett 2014-től a díj negyede kötelezően a Nemzeti Kulturális Alapba vándorol. Mostanában gyakran változik a tarifarendszer, hiszen januárban jelentősen csökkent a zenék és filmek másolására leggyakrabban használt két hordozótípus, a mobiltelefonok és a tévés set-top-boxok jogdíja: előbbi 30, utóbbi 20 százalékkal. Viszont a táblagépekre is fizetni kell a jogdíjat, ami 16 gigabájtig 3360 forint volt idén.
Drágább az ital, ha szól a zene
Már több együttműködési megállapodást kötött háttérzene-szolgáltató cégekkel az Artisjus, és kedvezményekkel is ösztönzi, hogy egyre több üzletben szóljon zene. Így az üzlet tulajdonosa a szolgáltatón keresztül a jogdíjfizetést is el tudja intézni. Egy tavalyi felmérés szerint a hazai vendéglátó üzletekben a zeneszolgáltatás 13 százalékkal magasabb italárakat eredményez, mint a zene nélküli helyeken. A magyarok 3 százalékát kifejezetten zavarja, ha egy boltban zene szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.