Felfokozott várakozás előzte meg a Központi Antikvárium december 5-i árverését, ahol nem egyszerűen beigazolódtak a sejtések, hanem minden képzeletet felülmúló eredmények születtek. Az árverési anyag, összesen 196 tétel olyan különlegességeket tartalmazott, mint Radnóti Miklósék könyvárából elsőkiadású verseskötetek, barátoktól ajándékba kapott dedikált könyvek, vagy a ötödikként kivégzett vértanú Nagysándor József október hatodikán, hajnalban kelt búcsúleve, nagybátyjához, Nagysándor Imre kalocsai érsekség orvorsához és annak családjához.
A búcsúlevél hagyatékból bukkant elő, s ahogy Bálinger Béla, a Központi Antikvárium vezetője nyilatkozta az árverés előtt, annak esélye, hogy egy ilyen dokumentum, ennyi idő elteltével előkerüljön, nagyon csekély. Ennek megfelelően nagy volt érte a küzdelem, végül 14 millió forinton koppant a kalapács. Az állam élt elővásárlási jogával, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ bejelentette vételi szándékát, a védettségi eljárást pedig már korábban elindította.
Az árverés csúcsára mégsem ez lett, hanem a két Bolyai, apa és fia, Marosvásárhelyen, 1832-ben kiadott műve a nemeuklideszi geometria rendszerének első kiadása, Bolyai János Appendix-ével. 26 millió forintos leütési árát ( a kikiáltási ár több mint ötszörösét) az magyarázza, hogy a kötet a tudománytörténet legnagyobb ritkaságainak egyike. Külföldi árveréseken az elmúlt 25 évben négy alkalommal lehetett rá licitálni, itthon utoljára egy második kötet szerepelt 1978-ban, a teljes példány az elmúlt száz évben egyszer sem bukkant fel.
A teljes árverést egyébként a rendkívüli hangulat és a magasba szökő árak jellemezték. Az első néhány tétel után kialakult már- már hiszterikus vételi hangulat (húszszoros, százszoros áremelkedésekkel, 15 ezerről 2 millióig tartó licitekkel) kitartott az este legvégéig. Egy antikvár gyűjtő megfogalmazása szerint az emóció uralkodott a teremben, a leütési árak több esetben köszönőviszonyban sem voltak a piaci árakkal.
Az aukció egyik munkatársa szerint valóban érezhető volt a pszichikai hatás, a licitálók többször elszálltak a realitás talajáról, de az antikvár piacon a robbanás lehetősége benne van a levegőben, nem a semmiből jött ez az este, elő volt már készítve. Ráadásul sikerült a nemzetközi színtér szereplőit is megszólítani, eljutott hozzájuk is a híre, hogy őket is érdeklő tételek kelnek piacra. A Radnóti hagyatékra másutt is nagy érdeklődéssel reagáltak, de az egyes tételek árai sehol sem szaladtak el ennyire.
Az 1932-es Szegedi kis kalendárium Radnóti által feleségének dedikált példánya 7 millió forintért kelt el, 400 ezer forintos kikiáltási árról indulva. A költő első kiadású kötetei150-260 ezer forint közti árakon cseréltek gazdát, kivéve a dedikációval ellátottakat. Radnóti Meredek út című kötetét Fanni szüleinek ajánlotta: “Anyuskának és Apusnak fiúi szeretettel Miklós 1938 Karácsony”, emiatt 400 ezres kikiáltási ára 3,4 millióra ugrott föl.
A Központi Antikvárium legközelebb tavasszal ( 2015. május 29-én és június 5-én ) árverez, ott derül majd ki, egyszeri kirobbanó esemény volt ez a decemberi árverés, vagy valóban árrobbanás történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.