BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt az agrárium kibocsátása

Nagyobb, némely termény esetében rekordnagyságú volumen, és a korábbi évekhez képest kirívóan alacsony árak jellemzik az idén az agrárium egészét. A kibocsátás jelentősen nőtt, az alacsony árak miatt azonban így is kétséges a megtérülés számos gazdánál. A különbséget a jó adottságok mellett egyre inkább a technológiai színvonal jelenti

Az előzetes adatok alapján 2014-ben a növénytermesztés kibocsátásának volumene 12 százalékkal emelkedett az előző évihez képest. Az élő állatok kibocsátása 6,2 az állati termékeké 3,4 százalékkal nőtt, így az állattenyésztés teljes termelési volumene 5,3 százalékkal emelkedett 2013 hasonló értékével összehasonlítva – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán napvilágot látott, az idei mezőgazdasági számlarendszert értékelő jelentésben. A mostani adatok az első becslést jelentik, később a részeredmények összesítésével ezek a számok még változhatnak, de nagymértékű módosulásra nem kell számítani.

A növénytermesztésen belül a meghatározó gabonafélék termesztésének volumene mintegy ötödével nőtt, a kukoricáé harmadával nagyobb, mint tavaly volt. A kukorica terméseredménye egyébként minden valószínűség szerint rekordot döntött, és a mostani becslések szerint elérte a 9,4 millió tonnát. Ilyen mértékű termésre az elmúlt évszázadban nem volt példa. Hasonlóan kiugró eredmény az 1,6 millió tonnás napraforgótermés, és a 600 ezer tonnát meghaladó repce is.

Az ipari növények kibocsátása így 13, a takarmánynövényeké 3 százalékkal bővült. Napraforgó- és repcekibocsátásunk is számottevően nőtt a 2013. évihez viszonyítva. A kertészeti termékek termesztésének volumene 3,1 százalékkal elmaradt az előző évitől, a burgonyáé azonban 10, a gyümölcstermesztésé pedig közel 4 százalékkal emelkedett 2014-ben.

A bővülést főként az emelkedő sertés-, baromfi-, valamint tejkibocsátás eredményezte. Az első adatok szerint a mezőgazdasági ágazat szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt kibocsátásának értéke folyó alapáron 3,6 százalékkal volt magasabb, mint 2013-ban. A volumen 9,2 százalékos bővülése mellett ugyanakkor 4,9 százalékos árcsökkenés következett be. Az árak mérséklődése sem egyenlően oszlik meg az egyes részterületek között. Míg az átlagos árszint a növénytermesztésben 8,6 százalékkal mérséklődött, az állattenyésztésben az előző évi szinten maradt a termelőiár-színvonal.

A jó terméseredmények mellett az árak alakulása azonban komoly fejtörést okoz a termelőknek. A mostani termésmennyiségében, és általában az exportban egyik legjelentősebb szerepet betöltő kukorica ára jelenleg csaknem 40 százalékkal alacsonyabb, mint a korábbi években volt. Országos átlagban ugyan az alacsonyabb árak és a nagyobb termés egymást kioltó hatásokkal bír, hiszen jelenleg így is 300 ezer forintos árbevétellel lehet számolni egy-egy hektárra vetítve. Az átlag mögött azonban nagy eltérések vannak. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke korábban lapunknak elmondta: az év elején lekötött árak mellett a gabonatermesztés nyereséges, a mostani árak azonban túlságosan alacsonyak. Azoknál a szereplőknél, ahol a lekötött mennyiség aránya magas a teljes terméshez képest, a megtérülés biztosabbnak látszik. Vancsura József akkor elmondta: az idén az összes gabonatermelő negyede kisebb-nagyobb mértékű veszteséget kénytelen elkönyvelni.

A különbséget a belvíz okozta kár, a talaj minősége és nem kis részben a technológiai színvonal jelenti. A vetőmag minősége, a növényvédőszerek szakszerű alkalmazása, a talajművelés és egyéb technikák jelentősen növelhetik a termés mennyiségét.

A sertésárak is nagyot zuhantak néhány hónap alatt. Míg nyáron még 410–420 forint körül mozgott az élősertés felvásárlási ára egy kilogrammra vetítve, addig jelenleg ez mindössze 340 forint körül van. Az áresés mögött részben az alacsony takarmányárak hatása áll, valamint az orosz embargó miatt Európában maradt, és csak alacsonyabb áron eladható készletek okozta nyomás.

A tej felvásárlási ára rövid idő alatt szintén 10 százalékot esett, így mára 90 forint alatt van. Várható, hogy az uniós tejkvóta márciusi kivezetése miatt a nyerstej ára jövőre is alacsonyan marad majd.

Az árak esésének talán leginkább pozitív hozadéka a takarmányalapanyagok olcsóbbá válása. A korábbi években a drága takarmány és az olcsó élőállat párosa miatt számos állattartó felhagyott tevékenységével, a megmaradók pedig meglehetősen nehezen működtették tovább vállalkozásukat. A mostani olcsóbb takarmány sokat segít a hizlalóknak. Ez még akkor is igaz, ha az állati termékek felvásárlási ára is csökkent, és az olyan kulcsfontosságú összetevők, mint a szója ára nem is esett nagymértékben.

Hatalmas készletek, zuhanó árak

Míg tavaly 50 ezer forint körül mozgott egy tonna kukorica ára, jelenleg ez csupán 30-32 ezer forintba kerül. A drámai árcsökkenés hátterében a hatalmas globális készletek állnak. A világ legnagyobb termőterületein, így Oroszországban, Ukrajnában, Európában, valamint Észak- és Dél-Amerikában is komoly termést tudtak betakarítani, ez a korábbról áthozott készletekkel együtt jelentős mennyiséget és alacsony világpiaci árakat jelent. A világ egyik legnagyobb termelőjének számító Egyesült Államokban csaknem 370 millió tonna kukoricát takarítottak be idén. Olcsóbb lett a korábbiakhoz képest a napraforgó is. Míg a korábbi években 120–130 ezer forintba is került egy tonnára számítva, idén ez 93–95 ezer forint.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.