BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét bővült a fogyasztás

Novemberben harmadik hónapja bővült öt százalékkal a kiskereskedelemben eladott árumennyiség. A kereskedelmi szövetség szerint idén csökken a bővülés mértéke, a K&H vezető elemzője viszont a novemberi növekedési ráta folytatódására számít

A KSH első becslése szerint novemberben 5,2 százalékkal több áru kelt el a kiskereskedelemben, mint egy évvel korábban. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 5,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,5 százalékkal nőtt az eladott árumennyiség.

„Az üzemanyagok árcsökkenése nem csupán azok forgalmának bővülését eredményezte, hanem azt is, hogy azt is, hogy a háztartások többet tudtak fordítani egyéb termékek vásárlására” – hangsúlyozta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, hozzátéve, hogy a fogyasztás a GDP és a reálkeresetek emelkedését követte. November a harmadik hónap volt, amikor 5 százalékos volt az eladásbővülés és ez a korábbi időszakhoz képest igen kimagasló adat. Erőteljes volt ugyanakkor az online kasszák áfabevétel növelő hatása, hiszen november végéig az áfabevételek 7-8 százalékos emelkedése meghaladta a gazdaság növekedésének mértékét.

A KSH adatai elemezve Vámos György rámutatott ugyanakkor, hogy az élelmiszerkereskedelem mennyiségi bővülése elmaradt a kiskereskedelmi átlagtól, például azért, mert emelkedtek a devizahiteles családok törlesztő részletei. Másrészt a tartós fogyasztási cikkek – bútor, műszaki áru – forgalma is csupán az első négy hónapban emelkedett, igaz, akkor megközelítve a havi 10 százalékos mértéket. A ruhavásárlások átlagosan közel 15 százalékkal nőttek, amiben szerepet játszott az online pénztárgép rendszer is. Miután idén csökken a gazdaság növekedése, emellett gyenge forinttal indult az év, az OKSZ arra számít, hogy kisebb lesz az áruházi vásárlások növekedése, mint tavaly.

Ezzel szemben a K&H vezető elemzője, Németh Dávid szerint a kiskereskedelmi forgalom 5 százalék körüli növekedése idén is fennmaradhat. Az iparcikkek forgalma gyorsuló tempót mutat, hiszen a tavalyi május és július között még csak 3 százalék körüli volt a növekedés. Noha az élelmiszerek 3,4 százalékos novemberi eladásbővülése elmarad a kiskereskedelem 5,2 százalékos növekedésétől, a 11 havi összesítés 5,1 százalékos mennyiségnövekedést mutat, ami megegyezik a kiskereskedelmi forgalom november végéig regisztrált 5,1 százalékos emelkedésével.

Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője pedig rámutatott, hogy az éves kiskereskedelmi index augusztus óta az 5 százalék körüli tartományban mozog, ami valamivel jobb a megelőző három hónap 2-4 százalékos értékeinél, ugyanakkor a tavaly év eleji 6-9 százalékos dinamikához képest lassulást jelent. Az üzemanyagárak csökkenéséből eredő többletkereslet révén azonban rövid távon továbbra élénkülhet a fogyasztás, emellett a foglalkoztatási helyzet javulása és a devizahiteles elszámolások is erősíthetik a lakosság vásárlási kedvét.

Romániában bővülés, Ausztriában esés

Havi és éves összevetésben is nőtt az EU kiskereskedelmi forgalma novemberben. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az euró övezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban pedig 0,8 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene októberhez képest. Az Eurostat hozzátette, hogy 2013 novemberéhez képest az eurózónában 1,5 százalékkal, az unió 28 tagállamában pedig 2,6 százalékkal bővült a forgalom. Éves összevetésben Luxemburg, Észtország és Románia kiskereskedelme bővült legjobban 10,9, 9,0 és 8,2 százalékkal. Finnországban és Ausztriában 2,4 illetve 2,3 százalékkal esett a forgalom.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.