A vízügyi szolgálat folyamatosan végzi a belvízvédekezést és a csatornák, tározók előürítésével, a közfoglalkoztatási program folytatásával felkészül a 2015 tavaszán várható belvízre – közölte a parlament honlapján a földművelésügyi miniszter. Fazekas Sándor a jobbikos Magyar Zoltán írásbeli kérdésére közölte, hogy a 2014-2020-as uniós ciklus pályázati tervei között több vízrendezési célú projekt is szerepel, mely jelentősen javítani fogja a belvíz kialakulásának és levezetésének viszonyait.
Tavaly a vízügyi szolgálat 1,2 milliárd forintot fordított a csatornák és a szivattyútelepek, műtárgyak prevenciós felkészítésére.
Fazekas felhívta a figyelmet arra, hogy az ár- és belvíz okozta károkat esetlegesen elszenvedő termelők utólagos megsegítésére az agártárca több eszközzel is rendelkezik. Mind az árvíz, mind a belvíz jelenleg is részét képezik a kétpilléres mezőgazdasági kockázatkezelési rendszernek, a termelők a növénykultúra szinten 30 százalékot meghaladó hozamcsökkenést okozó károk esetén számíthatnak kárenyhítő juttatásra, ha az egyéb támogatási feltételek is teljesülnek.
A kárenyhítési alapba a termelők ültetvény és szántóföldi zöldségnél 3000 forintot fizetnek be hektáronként, az egyéb szántóföldi kultúráknál 1000 forintot, amelyet az állam legalább ekkora összeggel kiegészít. A kárenyhítő juttatás a termelői bevételcsökkenés legfeljebb 80 százaléka lehet. A tárcavezető szerint jelenleg 78 ezer termelő mintegy 4 millió hektárral vesz részt a rendszerben.
A kockázatkezelési rendszer második pillérét alkotó mezőgazdasági biztosítási díjtámogatási program alapján a termelők 65 százalékos díjtámogatás mellett köthetnek biztosítást a Magyarországon jellemzően előforduló káreseményekre. Az árvízkár a három díjtámogatott konstrukciójú biztosítás közül kettőben biztosítható kockázat.
A Vidékfejlesztési Program beindításáig állami forrásból működő díjtámogatott biztosítási szerződéseknél is feltétel, hogy olyan káreseményre nyújtsanak fedezetet, amely legalább 30 százalékos hozamcsökkenést okoz. 2014-ben mintegy 7200 termelő mintegy 5,55 milliárd forintos biztosítási díjállománnyal rendelkezett. Kiemelt cél a termelők ösztönzése az öngondoskodásra és biztosításkötésre, így például aki nem köt biztosítást a terményértékének legalább 50 százalékára, az az agrárkár-enyhítő rendszerben a juttatás legfeljebb felére jogosult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.