BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Országszerte tucatnyi üzletét zárja be a Tesco

Győrben egyszerre három áruházát zárja be a Tesco, miután február 4-én országszerte 13 kisebb méretű veszteséges üzletét és 564 alkalmazottjának állását megszünteti. Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta, a Tesco a boltbezárásokkal kapcsolatos munkaügyi kérdéseket március 17-ig kívánja lezárni. Addig az összes dolgozó jövőjéről döntés születik a január huszadikán kezdődő egyeztetések alapján. Az egyeztetések tétje, hogy a megszűnő üzletek hány alkalmazottjának tud továbbra is állást biztosítani a kereskedelmi lánc. Mindent elkövetünk, hogy minél több, a bezárás által érintett kollégának a cégen belül munkalehetőséget biztosítsunk - közölte Nigel Jones, a Tesco magyarországi vezérigazgatója.

– Elsősorban a vidéki áruházi dolgozók kerülnek nehéz helyzetbe a leépítés nyomán. Nekik a környékbeli kis- és középvállalatoknál érdemes munkahelyet keresniük, hiszen a kereskedelem területén továbbra sem lehet számítani arra, hogy a multinacionális cégek bővülni fognak – véli Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (SZTMSZ) elnöke. A budapesti áruházi dolgozók minden bizonnyal lényegesen gyorsabban találnak majd új állást például az élelmiszeriparban, a szolgáltató szektorban vagy más kereskedelmi területen (a bezárandó Tesco-üzletek közül csak egy van a fővárosban, a VIII. kerületi Mátyás téren). Az elbocsátott vezetők helyzete annyiban könnyebb, hogy tudásuk sokrétűbb és könnyebben alkalmazható más ágazatokban, viszont kevesebb pozícióért szállhatnak versenybe.

A Tesco a szakszervezetet úgy tájékoztatta, hogy a 13 bolt megszüntetése nem a vasárnapi zárvatartás elrendelésének következménye. A társaság amiatt kényszerül az évek óta veszteséges boltok megszüntetésére, mert nyereségessé kell válnia, hiszen 2017-től a 15 milliárd forintnál nagyobb árbevételű élelmiszer-kereskedelmi vállalkozásoknak két egymást követő veszteséges év után meg kell szüntetniük tevékenységüket.

„Február közepén várhatók azok a leépítési döntések, amelyek a március 15-től hatályos vasárnapi és éjszakai boltzárlat miatt következnek be” – mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, aki szerint összesen 15-20 ezer ember vesztheti el a munkáját a kereskedelemben. A vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény felhatalmazza a kormányt, hogy az adott település (településrész) sajátosságaira tekintettel az üzletek nyitva tartása engedélyezésének részletes feltételrendszerét és a mérlegelés szempontjait, továbbá az eljárás részletes szabályait rendeletben megállapítsa. Félő, hogy ebből a szokásos kivételezés lesz, de az már ütközhet az uniós előírásokkal – jelentette ki Vámos György, hozzátéve, hogy az EU a nyitvatartás szabályozásába nem szól bele, de az már vita tárgya lehet, ha indokolatlanul különbséget tesznek a különböző vállalkozások között. Az OKSZ főtitkára úgy véli, hogy a diszkriminatív jelleg fennmaradt az élelmiszer-kereskedelem szabályozásában, mivel az új élelmiszerlánc-felügyeleti díj 50 milliárd forintonként emelkedik egy százalékkal, így az főként az olyan külföldi láncokat sújtja, mint az Aldi, az Auchan, a Lidl, a Metro, a Penny Market, a Spar vagy a Tesco.

Bezáró Tesco-üzletek

Abony, Hajdúböszörmény, Püspökladány, Tolna, Nagykáta, Budapest (VIII., Mátyás tér), Törökszentmiklós, Nyergesújfalu, Tatatbánya, Sopron, Győr (3 üzlet).


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.