Rekordtermést takaríthattak be tavaly a hazai gazdák kukoricából: a csaknem 9,2 millió tonnás termés 34,7 százalékkal haladta meg az előző évit, a termésátlag hektáronként 7,74 tonna volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A 2014-es eredményekről szóló jelentésből az is kiderül, hogy a csúcstermést az előző évinél 4,6 százalékkal kisebb, 1,2 millió hektáros területen sikerült elérni.
A termés általában jóval kedvezőbb volt, mint az előző, aszályos évben: a termésátlag 42,3 százalékkal volt magasabb. A KSH adatai szerint az előző évinél 20,5 százalékkal több, 16,4 millió tonna gabona termett közel azonos – 0,9 százalékkal kisebb – területen.
Búzából 3,5 százalékkal többet, 5,2 millió tonnát arattak le, a cukorrépánál 2 százalékos volt a növekmény, igaz, ötödével kisebb termőterületen érték el az 1,01 millió tonnát. Napraforgóból 1,56 millió tonnát takarítottak be, 4,8 százalékkal többet, mint 2013-ban. A repcéből az előző évinél 27,7 százalékkal több, 680 ezer tonna termett, 7,8 százalékkal nagyobb területen. Burgonyából összesen 547 ezer tonnát, az előző évinél 12,2 százalékkal többet takarítottak be. A lucerna esetében az 594 ezer tonnás termés 4 százalékkal haladta meg a 2013-ast, a termésátlag 8,2 százalékkal volt magasabb.
A jó termés az árakban is megmutatkozott, legalábbis ez látszott a statisztikai hivatal által a múlt héten közölt, novemberig terjedő időszakról szóló adatokon. 2014 első tizenegy hónapjában a termelői árak 5,9 százalékkal csökkentek 2013 azonos időszakához képest, a növényi termékek ára 9,1, az élő állatok és állati termékeké 0,7 százalékkal mérséklődött.
Az árcsökkenés hátterében egyfelől az árupiacok gyengülése, másfelől pedig a világszerte kedvező termés áll. A világ legnagyobb termőterületein, így Oroszországban, Ukrajnában, Európában, valamint Észak- és Dél-Amerikában is komoly termést tudtak betakarítani, ráadásul a korábbról megmaradt készletek miatt is esett az ár. A világ egyik legnagyobb termelőjének számító Egyesült Államokban csaknem 370 millió tonna kukoricát takarítottak be tavaly. Olcsóbb lett a korábbiakhoz képest a napraforgó is. Míg a korábbi években 120-130 ezer forintba is került egy tonnára számítva, 2014-ben ez 93-95 ezer forint volt.
GMO-mentes élelmiszert akar az FM
Génmódosítás-mentes (GMO-mentes) tej, hús és tojás előállítására készül Magyarország, az ehhez szükséges első lépéseket a tej esetében már meg is tették – jelentette be Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Mezőfalvai Zrt.-nél tartott sajtótájékoztatón. Jelezte, hogy az agrárkormányzat első lépésként a hazai állati takarmányozás egyik legfontosabb alapanyaga, a jelentős fehérjeforrásnak számító import szója kiváltását kezdte el. Hozzátette: a Kárpát-medencében több mint százféle növény jöhet szóba alkalmas fehérjeforrásként, azonban ezek csekély hányadát hasznosítjuk jelenleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.