A kereskedők korábban 4 százalék körüli forgalombővüléssel számoltak az év utolsó hónapjára, ám a karácsonyi időszakban az élelmiszervásárlások három, az iparcikkek forgalma hét, az üzemanyag eladás mennyisége pedig több mint tíz százalékkal nőtt.
Az elmúlt év egészét tekintve a KSH előzetes adatai szerint 4 százalék körüli volt a növekedés, ami a korábbi évekhez viszonyítva kiugró bővülésnek számít. Az Országos Kereskedelmi Szövetség azonban ezen nem lepődött meg, hiszen tavaly nőtt a GDP és a reáljövedelmek is emelkedtek. Másrészt feltehetően jelentős hatással volt a piac tisztulására és ennek nyomán a mért forgalom bővülésére az online pénztárgép rendszer.
Az elemző úgy véli, hogy a következő negyedévekben a fogyasztás továbbra is bővülni fog. Igaz, a bázisidőszak – az elmúlt év eleje – is elég erős volt, így szerényebb éves ütem sem lenne meglepő. A hosszabb távú kilátások már bizonytalanabbak, de egyelőre úgy tűnik, hogy tartós lehet a növekedés – foglalta össze Török Bálint.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szintén úgy véli, hogy az adatok megerősítik a csökkenő olajár következtében, a múlt év utolsó hónapjaiban kialakult trendet, az üzemanyagok iránti kereslet fokozatos emelkedését. Emellett a nem élelmiszerek körében bekövetkezett szintén jelentős, közel 8 százalékos decemberi forgalombővülés arra utal, hogy a lakosság egyre bátrabban költ tartós fogyasztási cikkekre is. Németh Dávid szerint az is látszik, hogy a lakossági fogyasztás stabilizálódott, így idén is a 2014-eshez hasonló, 4-5 százalékos forgalombővüléssel lehet számolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.