Tavaly decemberben a mezőgazdasági termelői árak 6,6 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára 6,9, az élő állatok és állati termékeké 6,2 százalékkal csökkent, miközben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje pedig 3,1 százalékkal csökkent csupán 2013. évihez képest. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az agrárolló – főleg az év utolsó hónapjai miatt – szélesebbre nyílt tavaly. A mezőgazdaságban kiemelt jelentőségű gabonafélék ára 8,4 százalékkal csökkent egy év alatt. A búza ára ugyan megegyezett a 2013 végivel, a kukorica viszont 11 százalékkal olcsóbb lett. Az ipari növények ára 2,1, a burgonya ára 39 százalékkal csökkent tavaly. Az élő állatok termelői árszintje 7,1 százalékkal volt kisebb 2013. decemberhez viszonyítva. A legnagyobb mértékben, 12,4 százalékkal a vágósertés ára csökkent.
A mezőgazdaságban előfordul, hogy nem minden év nyereséges, azoknak, akik tavaly nem tudtak profitot realizálni, azonban vannak tartalékaik – mondta el lapunknak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke a Világgazdaságnak hozzátette: tény ugyanakkor, hogy 2013-hoz képest sokkal kevesebben tudtak tavaly nyereségesen termelni, amelynek hátterében főleg az alacsony felvásárlási árak vannak. Vancsura József szerint elengedhetetlen lenne, hogy a hazai gabonatermesztők közül minél többen a világpiacra próbáljanak termelni, vagyis nagy mennyiséget azonos minőségben állítsanak elő.
Az elnök szerint az idei évben azonban további problémák adódhatnak, elsősorban a belvíz fenyegetése miatt. Az elöntött terület ugyan jelenleg 120 ezer hektár körül alakul, ám ennél sokkal több, mintegy 1,3 millió hektárnyi az átnedvesedett föld, ami könnyen belvizessé válhat. Emiatt idén „búzából biztosan sokkal kisebb területen arathatnak, mint tavaly, ami csökkenti az exportárualap mennyiségét” – hívta fel a figyelmet Vancsura József.
Az elnök szerint ezért mindenképp kevesebb termésre kell számítani 2015-ben, mint 2014-ben. „Ha pedig az árak a tavalyi szinten maradnak, akkor abból már komoly gond lehet” – vélekedett a szakember.
Az embargó érezteti hatását
Összességében jó évet zárt az agrárágazat, nemzetgazdasági szinten is meghatározó mértékben hozzájárulhatott a gazdasági növekedéshez - nyilatkozta az adatok kapcsán Tresó István. A K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője úgy értékelte: a termelési és ráfordítási költségeket mutató agrárolló éves szinten jó jövedelmet biztosított a szektornak, ugyanakkor az év utolsó négy hónapjában az orosz embargó hatására erőteljesebben kinyílt. A szankciók piactorzító hatása jelenleg is érvényesül, mivel azonban a termelés globális szinten egyensúlyban van, ezért idő kérdése, hogy a piacokon is egy új egyensúlyi helyzet alakuljon ki. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Oroszország új ellátókat talál, míg az orosz felvevőpiactól elesett exportőrök, így a hazai termelők is, új piacokra találnak” – hangsúlyozta Tresó István.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.