BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétarcú év után az agrárium

Meggyőző, néhol rekordot döntő terméseredmények jellemezték 2014-et a magyar mezőgazdaságban, a jó teljesítmény az ágazat kibocsátásában és a később meglepetést okozó GDP-adatokban is tükröződött. A helyzetnek azonban van árnyoldala is: a csökkenő felvásárlási árak miatt sok termelő nem tudott profitot termelni, egyesek pedig kifejezetten sokat vesztettek a tavalyi éven. A kettősség jól mutatja a hazai agrárgazdaság ellentmondásos helyzetét, amely a Világgazdaság mai konferenciájának témája is. Az eseményen ezen túl kiemelt figyelmet kapnak a jövő mezőgazdasági trendjei is

Kiváló országos terméseredmények, de területenként nagyon eltérő termásátlagok jellemezték a tavalyi évet a kalászos gabonáknál. Sok lett a búza, igaz, jelentős része takarmányminőségű, ami külön is hozzájárult a csökkenő jövedelmekhez. Kifejezetten jónak bizonyult ugyanakkor az árpatermés, és rekordmennyiségű lett több kulcsfontosságú növény tavalyi termése is, hiszen a kukorica, a napraforgó és a repce is rég nem látott mennyiségben termett 2014-ben. E növények termése tavaly meghaladta az 1921 óta mért csúcsértéket. Kukoricából a betakarított mennyiség 9,15 millió tonna volt, ez uniós szinten is kiemelkedőnek számít, a magyar termésátlag 5,5 százalékkal haladja meg az EU 28 tagállamának hasonló értékét.

Rekordot döntött tavaly a napraforgó termésmennyisége is, a 2013-as egyébként nagyon jónak számító 1,5 millió tonna után 2014-ben 1,6 millió tonna termett. Ez az Európai Unió összes napraforgó-termésének a 18 százaléka. A harmadik rekordot a repce állította fel idén, abből a terményből 2014-ben 660 ezer tonnát takarítottak be. A szántóföldi növénytermesztés eredménye azért is jelentős, mert a felsorolt három növény adja a hazai mezőgazdasági kibocsátás több mint 26 százalékát.

Mindez kivételesen jót tett a hazai agrár-GDP-nek, sőt, a nemzeti össztermék egészének is. Kétségtelen, hogy mind volumenében, mind pedig a gazdaság bővülésében játszott szerepében kiemelkedő évet zárt tavaly a mezőgazdaság. Évek óta megfigyelhető trend, hogy a teljes hazai össztermelésben mindössze 4 százalékkal részesedő agrárium a növekedéshez jelentős mértékben járul hozzá. A magyar gazdaság 3,5 százalékkal bővült 2014-ben, míg a tavalyi utolsó negyedévben 3,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest – közölte első becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a közelmúltban. Mivel az ipar és az építőipar utolsó három havi eredményei lassulást mutattak, feltehetően a szolgáltatások és a mezőgazdaság járult jelentősebben hozzá a fejlődéshez – vélik elemzők.

Más kérdés, hogy ebből a nemzetgazdasági szinten vonzó előrelépésből mennyi jutott a termelőknek. Általános volt ugyanis a mezőgazdaságban az áresés, ez különösen kifejezett volt a gabonapiacokon.

Tavaly decemberben a mezőgazdasági termelői árak 6,6 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára 6,9, az élő állatok és állati termékeké 6,2 százalékkal csökkent. Eközben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje pedig 3,1 százalékkal mérséklődött csupán 2013-ashoz képest. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az agrárolló – főleg az év utolsó hónapjai miatt – szélesebbre nyílt tavaly.

A mezőgazdaságban kiemelt jelentőségű, és mint láttuk, jó termést hozó gabonafélék ára 8,4 százalékkal csökkent egy év alatt. A búza ára ugyan megegyezett a 2013 végivel, a kukorica viszont nagymértékben, 11 százalékkal olcsóbb lett. Az ipari növények ára 2,1, a burgonya ára 39 százalékkal csökkent tavaly. Az élő állatok termelői árszintje 7,1 százalékkal volt kisebb 2013 decemberhez viszonyítva. Itt a legnagyobb mértékben, 12,4 százalékkal a vágósertés ára csökkent.

A jó eredmények, és a bizonytalan megtérülés kettőssége nem előzmény nélküli, és jól mutatja a hazai agrárgazdaság jövőbeni tennivalóit is. Egyre több érv szól amellett, hogy indokolt a termésbiztonságot javító technológiák elterjesztésével, kiterjedt támogatási rendszer működtetésével, és a kilengéseket enyhítő, de a piacgazdaság törvényeit nem sértő mechanizmusok működtetésével tompítani a hazai agrárgazdaság szélsőségeit és enyhíteni annak kiszámíthatatlanságát.

Hullámvasúton az árak

A hazai agrárgazdaságban egyes esetekben kirívó mértékben is zuhantak az árak tavaly, olyannyira, hogy néhol állami beavatkozásra is szükség volt. Az export szempontjából jelentősnek számító meggy esetében nem várt árzuhanás jelentkezett főleg a nagy termés miatt. Az elmúlt években 200 forint körül alakult a meggy kilójának felvásárlási ára, 2014-ben azonban az árak mindössze 80 forint körül mozogtak. Ez legfeljebb az önköltség fedezésére elég. Végül a helyzet megoldására a szaktárca elsődleges feldolgozási támogatást nyújtott, mintegy 300 millió forint értékben. Tavaly a korábbi évekhez képest jelentősen csökkent a gabonafélék ára, amely azóta ugyan emelkedett, de még mindig nem érte el azt a szintet, ahol a megtérülés garantálható.

A jó terméseredmények és értékesítési döntések miatt tavaly a termelők hozzávetőleg tíz százalékánál a jövedelmezőség így is elérte a 2013-as szintet, 30-40 százalékuknál pedig ugyan alacsonyabb volt a profitráta, de még nyereségesek voltak.

A termelők másik fele 2014-ben azonban az országos rekordtermések ellenére is veszteséges volt, ezen belül az összes szereplő negyede komoly kiesést volt kénytelen elkönyvelni.

A jó terméseredmények és értékesítési döntések miatt tavaly a termelők hozzávetőleg tíz százalékánál a jövedelmezőség így is elérte a 2013-as szintet, 30-40 százalékuknál pedig ugyan alacsonyabb volt a profitráta, de még nyereségesek voltak.

A termelők másik fele 2014-ben azonban az országos rekordtermések ellenére is veszteséges volt, ezen belül az összes szereplő negyede komoly kiesést volt kénytelen elkönyvelni.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.