Kiváló országos terméseredmények, de területenként nagyon eltérő termásátlagok jellemezték a tavalyi évet a kalászos gabonáknál. Sok lett a búza, igaz, jelentős része takarmányminőségű, ami külön is hozzájárult a csökkenő jövedelmekhez. Kifejezetten jónak bizonyult ugyanakkor az árpatermés, és rekordmennyiségű lett több kulcsfontosságú növény tavalyi termése is, hiszen a kukorica, a napraforgó és a repce is rég nem látott mennyiségben termett 2014-ben. E növények termése tavaly meghaladta az 1921 óta mért csúcsértéket. Kukoricából a betakarított mennyiség 9,15 millió tonna volt, ez uniós szinten is kiemelkedőnek számít, a magyar termésátlag 5,5 százalékkal haladja meg az EU 28 tagállamának hasonló értékét.
Rekordot döntött tavaly a napraforgó termésmennyisége is, a 2013-as egyébként nagyon jónak számító 1,5 millió tonna után 2014-ben 1,6 millió tonna termett. Ez az Európai Unió összes napraforgó-termésének a 18 százaléka. A harmadik rekordot a repce állította fel idén, abből a terményből 2014-ben 660 ezer tonnát takarítottak be. A szántóföldi növénytermesztés eredménye azért is jelentős, mert a felsorolt három növény adja a hazai mezőgazdasági kibocsátás több mint 26 százalékát.
Mindez kivételesen jót tett a hazai agrár-GDP-nek, sőt, a nemzeti össztermék egészének is. Kétségtelen, hogy mind volumenében, mind pedig a gazdaság bővülésében játszott szerepében kiemelkedő évet zárt tavaly a mezőgazdaság. Évek óta megfigyelhető trend, hogy a teljes hazai össztermelésben mindössze 4 százalékkal részesedő agrárium a növekedéshez jelentős mértékben járul hozzá. A magyar gazdaság 3,5 százalékkal bővült 2014-ben, míg a tavalyi utolsó negyedévben 3,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest – közölte első becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a közelmúltban. Mivel az ipar és az építőipar utolsó három havi eredményei lassulást mutattak, feltehetően a szolgáltatások és a mezőgazdaság járult jelentősebben hozzá a fejlődéshez – vélik elemzők.
Más kérdés, hogy ebből a nemzetgazdasági szinten vonzó előrelépésből mennyi jutott a termelőknek. Általános volt ugyanis a mezőgazdaságban az áresés, ez különösen kifejezett volt a gabonapiacokon.
Tavaly decemberben a mezőgazdasági termelői árak 6,6 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára 6,9, az élő állatok és állati termékeké 6,2 százalékkal csökkent. Eközben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje pedig 3,1 százalékkal mérséklődött csupán 2013-ashoz képest. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az agrárolló – főleg az év utolsó hónapjai miatt – szélesebbre nyílt tavaly.
A mezőgazdaságban kiemelt jelentőségű, és mint láttuk, jó termést hozó gabonafélék ára 8,4 százalékkal csökkent egy év alatt. A búza ára ugyan megegyezett a 2013 végivel, a kukorica viszont nagymértékben, 11 százalékkal olcsóbb lett. Az ipari növények ára 2,1, a burgonya ára 39 százalékkal csökkent tavaly. Az élő állatok termelői árszintje 7,1 százalékkal volt kisebb 2013 decemberhez viszonyítva. Itt a legnagyobb mértékben, 12,4 százalékkal a vágósertés ára csökkent.
A jó eredmények, és a bizonytalan megtérülés kettőssége nem előzmény nélküli, és jól mutatja a hazai agrárgazdaság jövőbeni tennivalóit is. Egyre több érv szól amellett, hogy indokolt a termésbiztonságot javító technológiák elterjesztésével, kiterjedt támogatási rendszer működtetésével, és a kilengéseket enyhítő, de a piacgazdaság törvényeit nem sértő mechanizmusok működtetésével tompítani a hazai agrárgazdaság szélsőségeit és enyhíteni annak kiszámíthatatlanságát.
A jó terméseredmények és értékesítési döntések miatt tavaly a termelők hozzávetőleg tíz százalékánál a jövedelmezőség így is elérte a 2013-as szintet, 30-40 százalékuknál pedig ugyan alacsonyabb volt a profitráta, de még nyereségesek voltak.
A termelők másik fele 2014-ben azonban az országos rekordtermések ellenére is veszteséges volt, ezen belül az összes szereplő negyede komoly kiesést volt kénytelen elkönyvelni.
A jó terméseredmények és értékesítési döntések miatt tavaly a termelők hozzávetőleg tíz százalékánál a jövedelmezőség így is elérte a 2013-as szintet, 30-40 százalékuknál pedig ugyan alacsonyabb volt a profitráta, de még nyereségesek voltak.
A termelők másik fele 2014-ben azonban az országos rekordtermések ellenére is veszteséges volt, ezen belül az összes szereplő negyede komoly kiesést volt kénytelen elkönyvelni.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.