Czerván György az idei év legfontosabb feladatai közt említette a Közös Agrárpolitika (KAP) új, közvetlen támogatási rendszerét szabályozó nemzeti jogszabályok megjelentetését és végrehajtását. Kiemelte, a célok között szerepel a „Több munkahelyet a mezőgazdaságba!” program nemzeti támogatásainak hatékony felhasználása, az új jogcímek – például anyakoca program – beindítása, valamint megismertetése a termelőkkel.
Komoly változások lesznek – szintén az idei feladatok közé sorolta – az agrárfinanszírozás eszközrendszerében, ami a megújuló MFB agrár-hitelprogramok bevezetését, a kapcsolódó kamattámogatás kidolgozását, az új Vidékfejlesztési Programhoz kapcsolódó pénzügyi eszközök kialakítása, valamint az Agrár Széchenyi Kártya bővítését jelenti – fejtette ki Czerván György.
A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer továbbfejlesztése is az idei év feladatai közt szerepel. Ebben benne van a kárenyhítési rendszer kiegészítése az őszi fagy káreseményeivel, amire az Európai Bizottsági jóváhagyást követően kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy 15 százalékos termésvesztésre szállítanák le kárküszöböt. (Eddig a termés 30 százalékát kellett elveszíteni ahhoz, hogy valaki kárenyhítést igényelhessen.) A feladatok közt említette a nemzeti támogatási jogcímek továbbfejlesztését és újak kidolgozását, például a dohány ágazat területén.
A következő öt évben a Vidékfejlesztési Minisztérium a növénytermesztés és az állattenyésztés arányának további javítását szeretné elérni az állattenyésztés javára. (A növénytermesztés aránya a 2001-es 46,4 százalékról mára 58,4-re nőtt.) Czerván emlékeztetett, hogy az uniós csatlakozás után ugrott meg a növénytermesztés aránya, mert az EU ezt támogatja.
A szarvasmarha-állomány növekszik, és tartósan 3 millió felett van a sertésállomány is. Decemberben 200 ezer anyakoca volt a nyilvántartásban, egy darab állatra több mint 38 ezer forint jut az anyakoca-programban. Egyedül a juhok száma csökken, de ezen segíthet a több támogatás.
Az exportteljesítményt évi 10 milliárd euróra szeretnék növelni, ráadásul a mezőgazdaságban (és a kapcsolódó ágazatokban) a foglalkoztatottak számát is emelnék. Az exportteljesítmény jelenleg 8 milliárd eurós. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a mezőgazdasági öntözött területek nagyságát növelnék, 150 ezer hektárra.
Az államtitkár ismertette a következő uniós ciklusban miként változik a támogatási rendszer. Jelenleg Magyarországon a Közös Agrárpolitika két pillérén belül lehet támogatásokhoz jutni, és léteznek nemzeti támogatások is. Czerván rámutatott, hogy az EU teljes költségvetése 3 százalékkal zsugorodott a 2014-2020-as időszakban a megelőző hétéves ciklushoz képest, miközben a KAP költségvetés 11 százalékkal lett alacsonyabb. Magyarország ennek ellenére jobban járt, hiszen az országnak 12,3 milliárd euró KAP támogatás jut ebben a hét évben, a megelőző időszakban 10,5 milliárdos keret volt. Ez közel 2 milliárd eurós, vagyis 18 százalékos növekedés. A tendenciát szemlélteti, hogy Magyarország részesedése 2,36 százalékról 3,19-re nőtt a KAP-ból. (Hazánk vidékfejlesztésre fordítható támogatási kerete azonban 3,9 milliárdról 3,4-re csökkent.)
Rámutatott, hogy a területalapú támogatások csökkenését szerették volna elkerülni azzal, hogy a vidékfejlesztési források egy részét átcsoportosították. 2015 és 2020 között évente összesen több mint 1340 milliárd forintnyi közvetlen kifizetés is lehetséges (310 forintos euróárfolyammal számolva).
A közvetlen támogatások új rendszeréről azt mondta, hogy az alaptámogatás SAPS elven működik továbbra is. Alaptámogatásra minden regisztrált termelő jogosult, mert aktív gazdának minősül. Új elem a fiatal gazdák támogatása. Magyarország elvállalta a termeléshez kötött támogatás nyújtását is: ide tartozik a kérődző ágazat, a rizs, a cukorrépa, a zöldség és a gyümölcs.
Szinte mindegyik ágazatra több forrás jut összességében. A tej ágazatra a tavalyi 30 milliárd forint helyett 50 jut idén, ami több mint 70 százalékos növekedés, a húsmarha támogatása 16,7 milliárdról 23,8-ra nő, ami 40 százalék feletti emelkedés. A legnagyobb nyertesek a juhtenyésztők, akik a tavalyi 3,7 helyett 10 milliárd támogatást kaphatnak, és a zöldségtermesztők, akiknek 1,8 milliárd után 5,6-ból gazdálkodhatnak, valamint a fehérjenövényekkel foglalkozók, akik tavaly még nem nagyon kaptak támogatást, idén azonban 8,4 milliárd forinthoz jutnak. Egyedül a cukorrépatermesztők bosszankodhatnak, hiszen ebben az ágazatban a 12 milliárd forintos támogatási keret 2,5-re olvad (80 százalékos visszaesés). Ez az elkülönített cukortámogatás megszűnése miatt van.
Az egységes területalapú támogatás, vagyis a SAPS támogatási jogcímen hektáronként várhatóan 41400 forintot kaphatnak a gazdák, a „zöldítés” pedig közel 24400 forintot hozhat. A zöldítés célja a víz és a föld minőségének megőrzése, illetve a klímaváltozás megakadályozása. (Fontos változás a korábbihoz képest, hogy a SAPS megszűnik, és az alaptámogatás fog SAPS elven működni, ez a korábbi támogatásnak csak egy része, amelyhez hozzátartozik a zöldítés, a kettő együtt adja ki a korábbi területalapú támogatáshoz mérhető összeget.) A fiatal gazdák kiegészítő támogatása 20250 forint lesz hektáronként, a termeléshez között támogatás pedig ágazattól és teljesítménytől függ. Erre évente összesen 60 milliárd forint áll rendelkezésre. A kisgazdák egyszerűsített, egyösszegű támogatása egy termelőnek évente maximum 375 ezer forintra várható. Ezt 300 forintos euró mellett kalkulálták, vagyis gyengébb árfolyam mellett akár nőhet is az összeg. Jó hír, hogy a nemzeti támogatási keret is növekszik az idei évben: a tavalyi 47 milliárd forintról 80-ra.
Évről évre növekszik a kibocsátás
A mezőgazdaság rendkívül jól teljesített két évvel ezelőtt – mondta az államtitkár. Czerván kiemelte, hogy a mezőgazdaság a 2013-as 1,5 százalékos gazdasági növekedésből 0,6 százalékpontot magyarázott, a tavalyi első háromnegyed éves 3,6 százalékos GDP-növekedésből pedig 0,3-at. A KSH előzetes adatai szerint a negyedik negyedévben is jól teljesített a mezőgazdaság, ami a növekedés egyik húzóereje volt. Ekkor jelent meg a kukorica igen kedvező terméseredménye. „Sokan azt gondolták, hogy nem lehet felülmúlni a 2013-as teljesítményt, ezt sikerült cáfolni” – fejtette ki. Az államtitkár rámutatott, hogy a mezőgazdaság kibocsátása forintban kifejezve évről évre növekszik, ahogyan a mezőgazdasági beruházások is bővülnek. Az agár-külkereskedelem is dinamikusan növekszik – tette hozzá. A tavalyi évez azonban az orosz embargó rontotta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.