BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már a földeken is űrtechnikára van szükség

A mezőgazdasági versenyképesség egyre nagyobb összetevője világszerte a legkomolyabb technológiák alkalmazása.

Az agrárium hozamait ma már nagyon komoly szoftveres, sőt, az űrtechnológiát igénybe vevő megoldások is segítik. „A technológiai fejlesztések iránti világszerte egyre komolyabb igény oka nagyon egyszerű: egy-egy ilyen beruházás a jövedelmezőséget tudja javítani, esetenként nagymértékben” – mondta el a Világgazdaságnak Oláh Attila. A technológiai megoldásokkal foglalkozó, a mezőgazdaságban is ügyféllel bíró ESRI Magyarország ügyvezetője hozzátette: tény, hogy az egyes országokban a megtérülés eltérően alakul.

„Míg ha egy tízmillió dolláros árbevételű amerikai farmer félmillió dollárt költ a technológiai beruházásokra, biztos megtérülésre számíthat, idehaza kicsit más a helyzet. Magyarországon a technológia bevezetésének ára ugyanúgy alakul, de az eltérő, kisebb birtok- és üzemméretek miatt a megtérülés is kisebb. Ezt azonban úgy oldják meg az ágazati szereplők, hogy a fejlesztésekhez rendszerint egyéb pótlólagos forrást, általában pályázati pénzt is állítanak. Így már egyértelműen megéri nemzetközi méretekben kisebbnek számító üzemméret mellett is egy-egy technológiai beruházás” – tette hozzá Oláh Attila.

Az ügyvezető ezért bízik benne, hogy a 2020-ig tartó uniós ciklusban is lesznek pályázati források, amelyek a csúcstechnológia mezőgazdasági bevezetését szolgálhatják. „Korábban gépek beszerzésére volt ilyen lehetőség, remélhetőleg a jövőben ez más megoldásokra is kiterjed. Lényeges ugyanakkor, hogy a termelőket meg kell még győzni az ilyen beruházások előnyeiről, meg kell mutatni nekik, hogy mit tud javítani a fejlesztés a versenyképességen” – fogalmazott Oláh Attila.

A szóban forgó műholdas technológiák űrbéli felvételek segítségével pontosabb hozambecslést adhatnak, de a hozamok növelését is segítik. A terület monitorozásával fellelhetőek azok a részek, ahol a növények betegek, esetleg kevés víz vagy tápanyag jut hozzájuk. Ez műholdas felvételekkel, vagy pilóta nélküli gépekkel, drónokkal egyaránt megvalósítható. Az is járható technológia ma már, hogy a precíziós mezőgazdaságban a terület számos részéről vesznek talajmintát, majd ezt kielemezve megmondható, hova kell több tápanyagot juttatni a maximális hozam eléréséhez. Oláh Attila szerint az ilyen technológiák terjedése a jövő iránya, várhatóan elsősorban a közepes és nagyobb gazdaságok számíthatnak az első alkalmazóknak. Ezek a szereplők – akár integrátori minőségükben – később a technológia alkalmazását szolgáltatásként adhatják tovább a kisebb szereplőknek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.