A Kodak, amely valaha a Fujifilmmel együtt uralta a filmgyártási piacot, az elmúlt években hatalmas veszteségeket szenvedett el, miután a stúdiók és ennek következtében a mozihálózatok is fokozatosan átálltak a digitális technológiára. A cég profitja az elmúlt évtizedben 96 százalékot zuhant, tavaly nyáron felszámolta saját cellulóz-acetát gyárát, miután úgy tűnt, hamarosan egyáltalán nem lesz szükség hagyományos film alapanyagra.
Versenytársa, a Fujifilm 2013-ban kiszállt a filmiparból és ez a sors vált volna a Kodakra is, ha nem avatkozik közbe Quentin Tarantino, Christopher Nolan, Judd Apatow és JJ Abrams. A rendezők közbenjárására a legnagyobb hollywoodi filmstúdiók (Disney, Fox, Paramount, Sony, NBC Universal, Warner Bros) megállapodtak a Kodakkal és kötelezettséget vállaltak a további filmvásárlásra, bár az időtartamról és a mennyiségről nem esett szó. A The Guardian megfogalmazása szerint ezzel megmenekült a végtől filmgyártás utolsó mohikánja.
A rendezők egyrészt azzal érveltek, hogy a cellulóz alapú film utómunkái jóval olcsóbbak, mint a digitálisan forgatott műveké, de nem ez volt a legfontosabb szempont. "A filmszalag tölgyfa, a digitális pedig préselt lemez" – jelentette ki az egyebek mellett a Csillagok között és a Sötét lovag című filmeket jegyző Christopher Nolan, aki szerint fontos, hogy a művészek megválaszthassák, mire dolgoznak. JJ Abrams, az új Star Wars – Ébredő erő rendezője ennél is tovább ment. Szerinte a cellulóz túlélése nem pusztán elméleti fontosságú: esztétikailag és anyagilag is fontos a fennmaradása.
A stúdiókkal kötött megállapodás kapcsán Andrew Evenski, a Kodak elnöke kiemelte: "nem távozunk, azt szeretnénk, ha az embereket újra izgalommal töltené el a film".
A cég 2012 januárjában kért csődvédelmet, miután az elmúlt évtizedben 2003-at kivéve minden évben csökkenő nyereséget, illetve veszteséget jelentett. A döntést követően a Kodak mintegy 47 ezer alkalmazottat bocsátott el és tizenhárom gyárat zárt be, a radikális lépéseknek köszönhetően 2013 szeptemberében kiléphetett a csődvédelem alól. A Kodakot 1889-ben alapított George Eastman, a cég fennállása alatt harminc díjat nyert az amerikai film akadémiától, köztük kilenc Oscar díjat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.