Hosszabb távon 200-300 milliárd forintra becsülhető a gazdasági társaságok vagyonvesztése a birtokméret-korlátok miatt – emelte ki Raskó György agrárvállalkozó a földtörvénnyel kapcsolatban. E szerint a gazdasági társaságok továbbra is ki vannak zárva a földtulajdon-szerzésből, ami egyedülálló dolognak számít az EU-ban - mondta. Ez azonban nem egy akkora probléma, mert a földhasználat a lényeg, illetve az, hogy ennek a szabályozása miként történik. A birtokméret korlátozását (1200, illetve 1800 ha/gazdaság) teljesen ésszerűtlennek tartja. „Nem hiszem, hogy ennek gazdasági logikáját valaki el tudná magyarázni.”
A törvény azt célozza, hogy a gazdasági társaságokat kiszorítsák a földhasználatból. Hozzátette: a földbizottságok révén totális a versenykorlátozás a földpiacon, azonban ez a korlátozás a gyakorlatban tapasztalatai szerint nem létezik. 2013-ban az egyéni gazdaságok mintegy 7 százaléka, 25 ezer gazdaság rendelkezett 20 hektárnál nagyobb birtokkal, amely az életképes birtokméretnek felel meg – emelte ki.
A földtörvény pozitív hatásaként említette, hogy az segíti a közép és nagyméretű családi gazdaságok (mintegy 25 ezer egyéni gazdaság) életképessé válását, mert e körben jelentős birtokméret-növekedés várható. További kedvező hatásként említette, hogy a termőföld ára alacsony szinten marad, a bérleti díjak reálértékben már középtávon is csökkenhetnek.
A földtörvény negatív hatásai között sorolta fel, hogy a mezőgazdasági foglalkoztatás csökkenni fog. Súlyos problémának tartja, hogy drámai mértékű elszegényedés történik a falvakban, ennek szerinte további teret ad a földtörvény. Ezzel párhuzamosan a preferált körben megvalósuló gyors gazdagodás miatt éleződni fognak a szociális feszültségek a falvakban. Továbbá kiemelte: az állatállomány a szarvasmarha esetében biztosan csökkenni fog, a sertés esetében a mai alacsony szinten való stagnálás a valószínű.
Szerinte ha ez a földtörvény hosszabb távon (5-10 évig) hatályban marad, akkor 200-300 milliárd forintra becsülhető a gazdasági társaságok vagyonvesztése a birtokméret-korlátok miatt. Úgy véli, hogy rövid- és középtávon visszaesik a mezőgazdaság teljesítménye, valamint csökken a magyar mezőgazdaság versenyképessége.
A termőföldárakkal kapcsolatban elmondta: a rendszerváltozás óta tartó növekedése megállt, sőt egyes térségekben 10 százalék körüli áresés következett be, mert főleg kényszereladások voltak. Ennek oka a legális vásárlók körének törvény általi erős szűkítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.