BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A külföldiek bíznak Kínában

A külföldi vállalatok változatlanul bíznak a kínai üzleti környezetben a szigorodó szabályozással szembeni ellenérzéseik dacára is - derül ki dél-kínai amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) rendszeres éves felméréséből.

A felmérésben a megkérdezettek 83,5 százaléka jelezte új alkalmazottak felvételét. Nyereséges, vagy az elkövetkező két évben nyereségre számít a megkérdezettek 94,4 százaléka - ami a felmérés hétéves történetében a legmagasabb arány.

A felmérésbe bevont 275 vállalatnál a beruházásra visszaforgatott átlagos összeg viszont a 2014-es 250 millió dolláros rekordról 9,3 százalékkal csökken az idén, a következő három évben 16,9 százalékkal.

Az AmCham South China tagvállalatai együttesen, amelyek a kínai-amerikai kereskedelmi forgalom közel negyven százalékát adják, az idén több, mint 12 milliárd dollárt szánnak kínai beruházásokra.

"A helyi cégvezetők bíznak az üzleti környezet jövőbeni alakulásában és a legnagyobb összeget ruházzák be, amit lehetőségeik megengednek" - mondta Harley Seyedin, az AmCham South China elnöke.

Némi kételyeket csak a szabályozás szigorításával szemben tápláltak a felmérésben megkérdezettek. Néhány külföldi vállalat pedig annak ellenére is hátrányos megkülönböztetésre panaszkodik a kínai illetékesek részéről, hogy azok azt határozottan cáfolják.

"A kínai kormány mintegy harminc nemzetközi nagyvállalatot világított át 2014-ben, amiből többen arra következtettek, hogy nem látják őket szívesen az országban" - jelezte Harley Seyedin. "A tény azonban az, hogy tavaly összesen 335 vállalatot vontak vizsgálat alá és ebből csak 33 volt külföldi" - mutatott rá. "A kínai cégek közül csak kevesen verték nagydobra a náluk folyó vizsgálat tényét, így könnyen azt lehetett hinni, hogy a külföldiek voltak a kiszemelt célpont" - mondta, hozzátéve, hogy a külföldi vállalatok aggályait leginkább egy, a jelenleginél áttekinthetőbb felügyeleti rendszer enyhítené a legjobban.

A felügyeleti kérdéseken túl a külföldi vállalatok a jövő legnagyobb kihívásai között a helyi konkurenciát, a növekvő foglalkoztatási költségeket, valamint a magasan képzett vezetők és szakemberek hiányát nevezték meg.

Harley Seyedin a felmérés eredményének bemutatásakor cáfolta, hogy a külföldi vállalatok megkezdték volna a kivonulást Kínából. "Nyereségesek és nagyon is jól megy nekik az üzlet" - szögezte le. "A válaszadók 79,3 százaléka közölte, hogy elsődleges üzleti célja hozzáadott értéket előállítani a kínai piacon" - jelentette ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.