A nemzetgazdasági miniszter egy pénteki sajtótájékoztatón hibásnak nevezte azt a korábbi törvényi rendelkezést, hogy a felügyelet számára csak ötéves vizsgálati ciklust írtak elő. Ugyanakkor kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Bank jól döntött, amikor új ellenőrzési módszereket vezetett be, hiszen ezek vezettek a csalások lelepleződéséhez a Buda-Cash-nél is.
A jegybank ezt követően péntek délután közleményt adott ki, hangsúlyozva: ők is egyeztetést hívtak össze – a betétbiztosítási alapok – a kencellária, a belügyi és a nemzetgazdasági tárca részvételével a „teendők összehangolása, illetve a betétesek és befektetők problémáinak mielőbbi megoldása érdekében”.
A jegybank elismeri, hogy különböző állami szereplők saját hatáskörben már tettek lépéseket, ám azt nem irja le, hogy az egyeztetésen ezen túl maradtak-e valamiben. Azt azonban hangsúlyozzák, hogy az általuk összehívott testület vizsgálja majd a „felügyelési keretrendszer – többek között az átfogó vizsgálatok ciklusaira vonatkozó előírások – szigorításának lehetőségét”.
Mint arról beszámoltunk, a Buda-Cash botrányban a tulajdonosi összefonódások miatt az ügyben érintett bankcsoportnál az MNB előbb egymillió forintban korlátozta a betétkivételt, másnap azonban felfüggesztették a fiókok nyitvatartását és csütörtökre már csak 60 ezer forintos kivételi limitet határoztak meg.
Csütörtökön kisebb roham érte a fiókokat, ami péntekre csillapodni látszott. Windisch László, az MNB alelnöke a portfolio-nak nyilatkozva azt mondta, hogy a brókercég 60 milliárd forinttal károsította meg a bankot, ám ez utóbbinak rendben volt a működése. Az interjúban az alelnök leginkább a brókercég csalásának felderítéséről beszél, a felügyeleti intézkedéseket követő bankpánikról azonban nem.
A bankcsoportnak 6500 céges számlája volt, és – mint Varga Mihály elmondta – 84 önkormányzat és 52 nemzetiségi önkormányzat vezette ott a számláit. Olyan nagytelepülések is vannak az érintettek között, mint Csákvár és Abasár. A kormány már csütörtökön munkacsoportot hozott létre, a Belügyminisztérium és az NGM három-három munkatársának feladata annak vizsgálata, mekkora kár érte az államot a csőddel. (Az önkormányzatok betéteit nem fizeti ki a betétbiztosítási alap). A miniszter szavai szerint jelenleg abban sem lehetnek biztosak, hogy azok az adatok, amelyeket a jegybanktól kaptak, teljesen pontosak.
Sürgősen megoldandó feladat az önkomrányzatok fizetőképességének biztosítása. A kormányzati munkacsoportban ezért most felmérik, hogy a 84 önkormányzat közül hol képesek kifizetéseket teljesíteni, és melyik az, amelyiknek csak a bankcsoportnál volt számlája. Varga Mihály arra biztatta a kizárolag ott számlát vezető önkormányzatokat, hogy ne várjanak a jegybanki zár feloldására, nyissanak másutt számlát. Így a Kincstár mámrá oda tudja utalni a támogatásokat. Az érintett nyugdíjasok postán kapják majd meg a pénzt, de kérdés, miként tudják fizetni a segélyeket az önkormányzatok (hiszen azt sok esetben saját pénzből fizették).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.