Sem Dél-Amerika, sem Afrika kapcsán nem a mezőgazdasági fejlesztésekre gondol először az átlagember, pedig mindkét térségben erős felfutás előtt áll az agrárium és az élelmiszeripar, ez lehet a déli nyitás egyik alapja is. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD), valamint az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) élelmezésbiztonsági jelentése komoly fejlesztéseket prognosztizál a térségben. A tanulmány szerint ehhez külföldi tőkebefektetések is kellenek, ezen belül döntően a technológiai lehetőségekhez való jobb hozzáférésre van szükség.
A mezőgazdasági technológiák térnyerése kétségkívül zajlik az érintett országokban. Az elektromosság, az infrastruktúra és a logisztika fejlesztése tudná az agrárbefektetéseket ösztönözni Afrikában – ez már a Világgazdasági Fórum legutóbbi Afrikáról szóló ülésén hangzott el. Ezen túlmenően a mezőgazdaság több munkahelyet teremthetne Afrikában, mint bármely más szektor.
A déli nyitást mások is kitalálták: a Kína és Afrika közötti kereskedelmi forgalom például meghaladja az évi 210 milliárd dollárt és 2013 végéig több mint kétezer kínai vállalkozást jegyeztek be a fekete kontinensen. Nagy kérdés, hogy a magyar mezőgazdasága hogyan tud színre lépni. Eddig a Bonafarm csoport rendelkezik agrár befektetésekkel Afrikában, döntően az előkészítés fázisában. Akad olyan magyar cég, mint például a Master Good csoport, amely többek közt Dél-Afrikába szállít csirkehúst. A fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket, valamint kényelmi ételeket gyártó Mirelite Mirsa pedig dél-afrikai és chilei partnerekkel is rendelkezik.
Szaktanácsadás és technológiaexport
A magyar mezőgazdaság a nagy kínálattal rendelkező gabonaféléket leszámítva nem rendelkezik ma olyan termékkel, amelyet megfelelő mennyiségben tudna exportálni távoli országokba – jelentette ki a Világgazdaságnak Raskó György. Néhány vállalkozást leszámítva, amelyek már eddig is exportáltak termékeket, a magyar kivitel inkább technológiák és a tudás átadását jelentheti. A hazai technológia ma már nem számít modernnek, de a szaktudás még megvan. Külföldi agrárprojektekben szaktanácsadóként, oktatással részt tudna venni Magyarország – tette hozzá Raskó György.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.