Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) számára a kéményseprő-ipari tevékenység beindításához mintegy 2,3 milliárd forintra lesz szükség a Belügyminisztériumtól kért tájékoztatás szerint, a feladat ellátásával kapcsolatos költségek vélelmezett nagysága pedig évi 6,5 milliárd forint. (A március 17-i Magyar Közlöny szerint a terület egyszeri jelleggel bő 2311,7 millió forintot kap, tartós jelleggel viszont pedig 761,6 millió forintot a központi költségvetésből.)
A tevékenységhez azokat a felszereléseket és eszközöket kell majd beszerezni, amelyeket a kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló, 63/2012. (XII. 11.) BM rendelet meghatároz. Új telephelyeket viszont nem kell majd kialakítani, mert a katasztrófavédelem meglévő ingatlan-struktúrája már biztosítja az új feladat ellátáshoz szükséges elhelyezési feltételeket.
Az OKF-nek országos szolgáltatásként a kéményseprő-ipari piac 80-90 százalékát jelentő lakossági szektort kell teljes körűen kiszolgálnia, ami – becsülhetően – összesen 1350 kéményseprő munkavállalói és a kéményseprő-ipari feladatvégzéssel összefüggő adminisztratív dolgozói státusz rendszeresítését teszi indokolttá. E létszám magában foglalja a kéményseprő szakmunkásokon kívül az ügyfélszolgálati és egyéb adminisztrációs kiszolgáló személyzetet is. A Belügyminisztériumtól kapott várható költség- és létszámadatok nagyjából megegyeznek azokkal a számokkal, amelyeket néhány napja a Napi Gazdasággal közölt Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke. Az OKF új állománya tehát 500 fővel karcsúbb lenne a tevékenységet ma végzőkénél. A kéményseprésre az OKF nem hozhat létre külön céget, mert költségvetési szervként nem alapíthat egy másik költségvetési, állami tulajdonú gazdálkodó szervet.
A katasztrófavédelem veszi át a kéménysepréshez kapcsolódó OKJ-s szak- és mesterképzést is. Bárki, így természetesen a tűzoltók is – önkéntes jelentkezés alapján – kiképezhetők közszolgáltatási kéményseprőnek. Az Országgyűlés jelenleg tárgyalja a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvényjavaslatot, amelynek a 328. § (3) bekezdése az alábbiakról rendelkezik: „Nem kell engedélyeztetni a szolgálati időn kívül végzett, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv hivatásos állománya tagjának kéményseprő-ipari közszolgáltatási tevékenység végzésére irányuló jogviszonyának létesítését, fenntartását”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.