BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fix fizetés a munkavállalói elégedettség kulcsa

Az elmúlt évben is a magyar átlagnál magasabb fizetést vittek haza a logisztika és a beszerzés területén dolgozók – derül ki az MLBKT felméréséből

A KSH adatai szerint a teljes munkaidőben vállalkozásoknál alkalmazásban állóknak Magyarországon 2014-ben 252 700 forint volt a bruttó átlagkeresete. Az MLBKT felméréséből pedig kiderül, hogy a mostani minta alapján, a legalább középfokú szakképzettséggel, érettségivel és minimum öt év tapasztalattal rendelkező logisztikusok és beszerzők 68 százaléka az országos átlagbérnél többet visz haza.

A KSH tavalyi IV. negyedéves tájékoztatója szerint a feldolgozóipar, és a szolgáltatások teljesítménye is bővült az elmúlt év végén. Az autó- és elektronikaipar, és több egyéb feldolgozóipari ágazat (például gép-és alkatrész-, műanyag-, csomagolóanyag-gyártás) jelentős húzóerőt jelent a gazdasági növekedésben, ami a logisztikai szolgáltatások piacára is kedvező hatással van. Érezhetően egyre nagyobb feladat hárul az ellátásért, logisztikáért felelős szakemberekre, és pozitívan értékeli a munkaadói oldal a minél magasabb és összetettebb szakmai végzettséget.

Az MLBKT kérdőívét kitöltő 331 válaszadó 14,5 százalékának van középfokú vagy OKJ-s végzettsége, 85,5 százaléka felsőfokú végzettségű. Az utóbbiak 22 százaléka másoddiplomát, MBA-t, vagy PhD fokozatot is szerzett. A felmérésben résztvevők közül hárman fejlett külföldi országban dolgoznak, a jövedelmek esetében a válaszaikat nem vették figyelembe.

A válaszolók, a vállalati elvárásoknak megfelelően, jellemzően több feladatkörért felelősek. Összetételük rendkívül heterogén, de ahogy a nagyobb arányú felsőfokú végzettségből sejthető, inkább tervezési, irányítói, valamilyen szintű vezetői pozíciót töltenek be.

Az ellátási lánc területén dolgozók közel 90 százaléka minden hónapban ugyanannyi bért visz haza, míg tíz százalékuk fizetése hónapról hónapra teljesítményarányosan változik. Hasonlóan az előző évi felméréshez, a fix fizetés valamivel magasabb elégedettséget jelent a munkavállalók számára karrierjükre, bár jelenlegi munkájukkal ők a legelégedettebbek. A fix bérek valamivel magasabb havi átlagbért mutatnak, viszont a teljesítményarányosan fizetetteket béren kívüli juttatásokban kompenzálják.

A válaszadók 92 százaléka részesül a munkabérén kívül további juttatásokban, legyen az kafetéria keretében, vagy mobil, vállalati autó, laptop formájában, illetve vállalati és külsős továbbképzések alkalmával. A pozíció szintjének – beosztott, alsó vezető, tanácsadó, szakértő, közép-, felsővezető – függvényében az éves egyéb pénzügyi juttatás átlaga mintegy 453 ezer és 2,4 millió forint között, a kafetéria átlaga pedig közel 238 ezer és 397 ezer forint között változik. A nem pénzbeli juttatások 32 százalékát a mobiltelefon teszi ki, majd notebook (22 százalék), vállalati belső továbbképzés (14 százalék), személygépkocsi, konferencia részvétel (11-11 százalék) külsős tanfolyami részvétel (10 százalék) a sorrend.

331-en nyilatkoztak

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) negyedik éve követi nyomon az ellátási lánc menedzsment területén dolgozók fizetéseit. Az év elején mindenki számára nyitott kérdőívben kérdezte meg tagságát, partnereit a 2014-es keresetükkel kapcsolatban. Ezúttal a vártnál kevésbé lett reprezentatív a válaszadók mintája, a kérdőívet teljes mértékben csupán 331-en töltötték ki. Az MLBKT az ő válaszaik alapján készítette el összefoglalóját. A válaszadók összetétele nem reprezentatív, az eredmények tájékoztató jellegűek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.