A szerződés két részből áll: az első azt rögzíti, hogy az orosz Roszatom leányvállalata, a TVEL nukleáris fűtőelemmel láthatja el majd Paks II-t, a másik pedig, hogy az elhasznált fűtőelemek ideiglenesen visszaszállíthatók Oroszországba. Az viszont még nem dőlt el, hogy hosszú távon mi legyen ezekkel a nagy radioaktivitású anyagokkal.
Lázár János szerint a kormány azon az állásponton van, hogy legjobb, hogyha nincsenek az országban. A miniszter hangsúlyozta, hogy az ügyben széleskörű konszenzusra van szükség, az ország érdekei szerint kell eljárni, és erről még tárgyalni kell az orosz féllel. (Az orosz törvények nem engedik, hogy a külföldre eladott fűtőelemek elhasználás után végleg Oroszországban maradjanak.) Egy ilyen tároló létesítése rendkívül drága, a kiadásokat a miniszter ezermilliárd forintos nagyságrendűnek nevezte.
„A most megkapott aláírás után már nem az a kérdés, hogy megépül-e Paks II., hanem az, hogy hogyan épül meg” – jelentette ki. Mint mondta, az aláírás híján veszélybe került volna a projekt, azt viszont cáfolta, hogy tartani kellett volna a brüsszeli szignó megtagadásától, ahogyan azt a Financial Times sugallta. Mindössze további tárgyalásokra, egyeztetésekre volt szükség.
A magyar-orosz nukleáris együttműködési megállapodás további két szerződésből áll: az első a kivitelezés, a második az üzemeltetetés részleteiről. Még további, mintegy fél évig tartó tárgyalásokra van szükség Brüsszellel két további kérdésben: egy versenyjogi dilemmáról és a beszerzések módjáról. A beszerzéseknek az uniós közbeszerzési szabályok szerint kell történniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.