Az elmúlt években ugrásszerűen megnövekedett a háztartási méretű kiserőművek száma és beépített teljesítőképessége: utóbbi 2008 végén 0,51 megawatt volt, a múlt év végére viszont már meghaladta a 69 megawattot – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legfrissebb, pénteken közzétett statisztikai dokumentumából.
A kiserőműveken belül is a háztartási méretű naperőművek darabszáma és beépített teljesítőképessége növekedett rohamosan az elmúlt években. 2012-ben az összteljesítőképesség az előző évihez képest megnégyszereződött, 2013-ban és 2014-ben pedig megduplázódott.
A napelemes háztartási méretű kiserőművek beépített teljesítőképessége a múlt év végére 68,13 megawatt volt. Ez összesen 8829 háztartási méretű naperőművet jelentett 2014-ben, ami a 2013. évi darabszámhoz képest 82 százalékos növekedés. Szélenergiával működő kiserőműből év végén 56-ot, fölgázüzeműből kilencet, bigázüzeműből ötöt, víz- és termálmetán-alapúból pedig összesen négyet tartott nyilván a MEKH. Így a háztartási kiserőművek összesített darabszáma 8903-at ért el az év végén, szemben az egy évvel korábbi 4926-tal.
Az energiainfo.hu adatai szerint a háztartási méretű kiserőművek maximum 50 kilovoltamper névleges teljesítménnyel rendelkeznek, a közcélú kisfeszültségű hálózathoz csatlakoznak. A kiserőmű által termelt villamos energiát az üzemeltető kérésére az adott csatlakozási pontot ellátó villamosenergia-kereskedő vagy egyetemes szolgáltató köteles átvenni, ami jellemzően szaldós elszámolás mentén, ad-vesz mérőkön keresztül történik. Ennek révén az üzemeltető részben fedezni tudja saját energiafogyasztását.
A technológia alkalmazása – írja a szakportál – a teljes rendszer számára előnyös, hiszen a helyben megtermelt és általában helyben felhasznált áram esetében nincs szükség szállításra és transzformálásra, ami miatt rendszerszinten csökken a hálózati és átalakítási veszteség. Ez mérsékli az ellátás költségeit és javítja az energiahatékonyságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.