BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GMO: döntött a parlament

Az Országgyűlés szerdán törvénymódosítással ültette át a magyar jogrendbe azt az európai irányelvet, amellyel megőrizhető Magyarország GMO-mentessége, a képviselők 161 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 4 tartózkodás mellett fogadták el a földművelésügyi miniszter erről szóló javaslatát. Fazekas Sándor előterjesztésében emlékeztetett, a változtatás után a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek a génmódosított növények termesztésének megtiltásáról, nem csupán természetvédelmi vagy egészségügyi, hanem társadalmi, gazdasági, illetve egyéb szempontokra hivatkozva.

Az előterjesztést minden parlamenti párt támogatta, az LMP-t kivéve. Az ellenzéki párt sem támogatja a GMO-fajok termesztését, ám a javaslatot elégtelennek találta. Az LMP szerint a miniszterelnök és a kormány gyáván megfutamodik akkor, amikor a magyar nemzeti érdekeket kellene képviselni az unióban, ez történt az élelmiszer-önrendelkezés és az ország GMO-mentességének kérdésében is – jelentette ki Schiffer András, a párt társelnöke mai sajtótájékoztatóján.

Schiffer András szépségtapasznak nevezte az előterjesztést, kifogásolva, hogy az uniós jogszabályok arra nem adnak lehetőséget, hogy a kifogásolt élelmiszereket vagy takarmányt megállítsuk az országhatárnál.
A javaslatra ugyanakkor éppen az uniós szabályozás változása adott lehetőséget. Mint ismert, januárban az Európai Unió a tagállamok hatáskörébe utalta a GMO-növények termesztését azzal, hogy jelentősen kibővítette a kimaradás lehetőségét az EU-ban amúgy engedélyezett rendszerből.

Jelenleg a GMO-növényeket tekintve nincs egyetértés a tagállamok között, az ellenzők miatt azonban a legtöbb ilyen termék termesztése nem engedélyezett az EU-ban. A közösség eddig mindössze egy kukoricafajta, a MON810 termesztését engedélyezte, ezt Spanyolországban, Portugáliában és Csehországban termesztik. Ezen felül azonban nagyjából 50 genetikailag módosított termék van forgalomban, döntően takarmányösszetevők. Az ellentmondás feloldására hozta meg az EU döntését év elején, amely a tagállamokra bízza a döntést.

Magyarország eközben az eddiginél hatásosabban kívánja ösztönözni a genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes szója termesztését - mondta a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Feldman Zsolt szerint az elképzelés szerint 2020-ig a GMO-mentes szója termesztéséhez hektáronként 60 ezer forint támogatást biztosítanak a gazdálkodóknak. Így azt remélik, hogy a 40 ezer hektár körüli szója-termőterület háromszorosára nő.

A hazai állattenyésztésben is széles körben használt szója kiváltásához azonban alighanem több kellene, és a hazai termőterületből több százezer hektárt kellene szójatermesztésbe fogni. Ráadásul az itteni éghajlaton ugyan megterem a szója, de messze nem akkora terméshozamokkal, mint Dél-Amerikában.

A Világgazdaságnak a témában korábban név nélkül nyilatkozó szakértők szerint továbbá jelentősen, akár 10–20 százalékkal is megdrágítaná az élelmiszerek árát, ezzel veszélyeztetné a hazai termékek versenyképességét az, ha Magyarország tisztán GMO-mentes gyártásra állna át.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.