Nem csak ez okoz azonban gondot. A szezon a biztosítók beszámolói szerint eleve jelentős csúszással indult a csapadékos téli időjárás és a változó jogszabályi feltételek miatt, a határidők viszont az elmúlt évekhez képest szigorodtak. „Az idén május 31-ig, de legkésőbb a biztosítási ajánlat benyújtását követő öt napon belül nyújthatják be az igényüket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH), és ezek a határidők jogvesztők” – figyelmeztet Póczik András, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnökségi tagja.
Tavaly a rendszer valamivel rugalmasabb volt, a maximális támogatáshoz május 15-e volt a benyújtási határidő, de aki később adta be az igényét, az is kaphatott még keretből, csak napról napra kevesebbet. A rendszer más ponton is változott: míg az elmúlt években a területalapú támogatásokkal együtt kellett kérni a támogatást, most külön lapon kell igényelni. „Az MVH döntése az egységes kérelem későbbi beadásáról nem jelenti a díjtámogatott biztosítási szerződés megkötésére vonatkozó határidő módosítását” – figyelmeztet Füzesi Dániel, a Groupama Garancia mezőgazdasági szakértője.
A gazdáknak tehát alig másfél hetük maradt arra, hogy megkössék a biztosításokat. Ezt jelenleg négy piaci szereplőnél tehetik meg: az Allianz, a Generali, a Groupama Garancia és az osztrák Hagelversicherung foglalkozik ezekkel az agrártermékekkel. Bár a szektorban nagy az alulbiztosítottság, az idén a biztosítók nem számítanak növekedésre. Az Allianz egyelőre még korainak tartja, hogy nyilatkozzék a szezonról, a Generali viszont stagnálást vagy enyhe csökkenést vár a piacon és a Groupama Garancia sem bizakodik. A terményárak csökkenése és a nagyvállalatok kizárása a támogatásból kedvezőtlen hatással lehet a piacra, bár ha több kistermelőt sikerül meggyőzni, a szerződések darabszáma folytatódhat.
Ami biztató lehet az idén a termelőknek: míg tavaly a túligénylés miatt voltak, akik a maximális 65 százalék helyett kénytelenek voltak kevesebb támogatással beérni, a Generali szerint az idén a visszafogottabb kereslet miatt ettől kevésbé kell majd tartani. Szintén jó hír, hogy bár az éves díjat október vége helyett már szeptember végéig be kell fizetni, az államtól érkező támogatás is hamarabb – már az idén – megérkezik majd a gazdák számlájára.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) adatai szerint 2013-ban 12,79 milliárd forintnyi díjbevételük származott a hazai piaci szereplőknek agrárbiztosításokból, amely bő egynegyedével haladta meg az egy évvel korábbit.
Háromféle módozat
Ebben az évben is háromféle módozatból lehet választani, az „A” típus a legátfogóbb kockázatokat tartalmazó és legdrágább biztosítás, ezt csak néhány gabona- és gyümölcskultúrára lehet megkötni. A „B” típus többféle terményre köthető, és rugalmasabban lehet megválasztani a fedezeteket. A „C” típus a legrugalmasabb gyakorlatilag bármilyen növényre megköthető, és szabadon lehet válogatni a fedezetek között is. A maximális támogatás, amit egy termelő kaphat, a biztosítási díj 65 százaléka, ha azonban kimerül a keret, először a C, majd a B típusnál kezdik csökkenteni a mértéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.